2 sene önce
2 sene önce

2 kişinin felç olması sonrası uzmanlardan konserve uyarısı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Cömert, yaptığı açıklamada, “clostridium botulinum” bakterisinin doğada yaygın görülmeyen bakteri olduğunu ve doğası gereği oksijenli ortamlarda bulunamayan, bu nedenle de kapalı ortamları seven bir mikroorganizma olduğunu söyledi.

Kapalı bir ortamda mikroorganizmanın kendisi içinbir çoğalma ortamı bulduğunda, çoğalarak toksin (kimi canlı organizmada görülen zehir) üretmeye başladığını belirten Cömert, “Aslında clostridium botulinumzehirlenmesi olarak bilinen bir klinik form olan botulismusaolmasına rağmen hastanın kliniği sindirim sistemiyle ilişkili değil, sinir sistemi üzerinde toksinin etkisinin olması nedeniyle ortaya çıkıyor.” dedi.

“UYKUDA ANİ ÖLÜM GÖRÜLEBİLİYOR”

Bu bakterinin insanlarda iki farklı yaş grubunda ortaya çıktığını ve bunlardan birinin bebeklik dönemi olduğunu anlatan Cömert, şöyle devam etti:

Sıradaki Haberi Oku  Almanya: Fransadan korona hastası kabul etmeye hazırız

“Toksinin etkisi, sinirkavşağında kasların kasılmasını sağlayan birtakım moleküllerin salınımını engellemekte ve bu nedenle de kaslar kasılamıyor. Kasılamayınca da bizim felç dediğimiz bir tablo ortaya çıkıyor. Biz bunu bebeklerde ağlama zayıflığı, kabızlık şeklinde görüyoruz. Toksinin üretiminin artmasına bağlı olarak da uykudaölüm şeklinde görülmekte.”

“EN BİLİNEN ZEHİRLİ TOKSİNLERDEN BİRİ”

Cömert, bebeklerde uykuda görülenölümün en önemli nedenlerinden birinin clostridium botulinum bakterisi olduğunu aktardı.

“Erişkinlerde genellikleüzerinde mikroorganizmanın çoğalarak ürettiği toksinin dışarıdan alınmasıyla ortaya çıkıyor. Bu da genellikle konserveler, kapalı ve oksijensiz ortamlar mikroorganizmanın ürediği yerler.” diyen Cömert, şunları kaydetti:

“Bunların tüketilmesinden sonra 18-36 saat gibi bir kuluçka döneminin ardından ilk önce küçük kaslar, çizgili kasları etkilediği için, yüz ve yutkunma kasları, çift görme, kısık ses ardından kabızlık ve daha büyük kasların tutulmasına bağlı olarak güçsüzlük ve en sonunda diyafram kasının felcine bağlı olarak solunum yetmezliği şeklinde görülüyor. Hastayı ölüme götüren tablo da bu. Bilinen en zehirli toksinlerden bir tanesi.”

Sıradaki Haberi Oku  Adanada asılsız korona paylaşımı yapan 31 kişi yakalandı

KONSERVE YAPIMINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR

Özellikleyapımı konservelerinyöntemle hazırlanması gerektiğini vurgulayan Cömert, şu uyarıları dile getirdi:

“Konserve yapılacak olan kavanozların yapım öncesinde kaynatılması, konserve yapıldıktan sonra da bunların basınçlı bir ortamda, düdüklü tencere gibi bir ortamda bir süre ısıtılarak bakterinin sporlarının yok edilmeye çalışılması gerekiyor. Gerekgereksetipi konserveler tüketilmeden kapaklarınınedilmesi önemli. Kapaklarda bombeleşme olması, içinde bakterinin üreyip burada bir metabolizma gösterdiğini, bir gaz oluşturduğunun ifadesi. Bunların kesinlikle imha edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda toksin 80 santigrat derecede 10 dakika gibi bir süre tutularak etkisiz hale getirilebilmekte. O nedenle konservelerin tüketilmeden önce 10 dakika kaynatılması korunma anlamında değerli.”

NE OLMUŞTU?

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Kayıkçılar köyünde yaşayan Zuhriye (54) ve Ramazan Yıldız (55) çifti, geçen hafta evdeki konserveyi yedikten sonra rahatsızlanmıştı. İlk olarak Ramazan Yıldız hastaneye kaldırılırken, bir gün sonra eşi Zuhriye Yıldız hastaneye kaldırılmıştı. Yıldız çifti, ardından Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne kaldırılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Şırnakta PKK ve FETÖ operasyonunda 12 kişi yakalandı

Çiftin yapılan testler sonucundagörülen ‘clostridium botulinum’ (sinir sistemine saldıran zehirli ve ölümcül olabilen bakteri) bakterisi nedeniyle zehirlendiği tespit edilmişti.Yoğun bakımda tedavi altına alından Yıldız çiftine, Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden gönderilen, ‘clostridium botulinum’ bakterisine karşı antitoksinlerle enjekte edilmişti. Çift halen yoğun bakımda.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.