1 sene önce
1 sene önce

ABD Merkez Bankası faizi sıfırladı

ABD Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs salgının, ABD deolmak üzere birçok ülkede toplumaverdiği, ekonomik faaliyetlerde aksamalaraolduğu ve küresel finansal koşulları önemli ölçüde etkilediğine işaret edildi.

“ABD, BU ZOR DÖNEME GÜÇLÜ GİRDİ”

Mevcut ekonomik verilerin ABD ekonomisinin bu zorlu döneme güçlü bir şekilde girdiğine işaret ettiği belirtilen açıklamada, FOMC’nin ocak ayındaki toplantısından bu yana gelen verilerin işgücü piyasasının şubat ayına kadar güçlü kaldığı ve ekonomik faaliyetlerin ılımlı bir oranda arttığını gösterdiği aktarıldı.

Açıklamada,zamanlarda enerji sektörünün stres altına girdiğine işaret edilerek, yıllık bazdave gıda ile enerji dışındaki kalemlerdeki enflasyonun yüzde 2’nin altında seyrettiği, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise çok az bir değişim gösterdiği bildirildi.

Sıradaki Haberi Oku  Motosikletli polis timleri akrobasi şovu yaptı

KORONAVİRÜS TEHDİDİNE KARŞI FAİZLER SIFIRLANDI

Koronavirüs salgınının etkilerinin yakın dönemde ekonomik faaliyetler üzerinde ağırlık göstereceği ve ekonomik görünüme risk oluşturulacağının vurgulandığı açıklamada, bu gelişmeler ışığında komitenin FOMC’ninfaizini yüzde 0-0,25 aralığına indirmeye karar verdiğiedildi.

Açıklamada, söz konusu indiriminin ekonomik aktiviteyi, güçlü işgücü piyasası koşullarını ve komitenin yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönmesini desteklenmesine yardımcı olacağı belirtildi.

700 MİLYAR DOLARLIK PARASAL GENİŞLEME

Komiteninsağlığı, küresel gelişmeler ve sessiz enflasyon baskıları daolmak üzere ekonomik görünümü etkileyecek gelişmeleri izlemeye devam edeceği ve ekonomiyi desteklemek içinaraçları kullanacağının vurgulandığı açıklamada, Fed’inhalkıyla işletmelere kredi akışını ve maksimum istihdamla istikrarı hedeflerini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğuedildi.

Açıklamada, komitenin, hanehalkı ve işletme kredi akışının merkezinde yerhazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı tahviller için piyasaların sorunsuz işlemesini desteklemek amacıylaaylarda hazine tahvillerinin kıymetlerini en az 500 milyar dolar ve ipoteğe dayalı tahvillerin ise en az 200 milyar dolar artıracağı kaydedildi. Böylece,700 milyar dolarlık parasal genişleme başlatılmış oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Meteoroloji, İstanbul dahil 7 kent için sarı alarm verdi: Şiddetli yağış bekleniyor

Gecelik ve vadeli repo işlemlerinin de genişletildiğinin anımsatıldığı açıklamada, komitenin piyasa koşullarını yakından izlemeye devam edeceğinin altı çizildi.

Fed, koronavirüs  salgınının ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin artmasıyla 3 Mart’ta politikaoranını 50 baz puan indirerek, yüzde 1-1,25 aralığına çekmişti.

Fed’in faizleri sıfıra indirmesinin ardından avro/dolar paritesi yüzde 1 artarak 1,12’ye yükseldi, dolar/lira paritesi ise 6.30’nun altına düştü.

TRUMP: “ÇOK MEMNUNUM”

ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faizlerin sıfırlanmasını memnuniyetle karşılayarak, “FED’iediyorum, çok büyük bir adım çok memnunum.” dedi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.