slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Ailelerden bebek bezi çağrısı: Ekonomik yük oluşturan yüzde 18lik KDV indirilsin

Türkiye‘de her yıl 1 milyon 200 bindenbebek dünyaya “merhaba” diyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 0-3 yaş arası bebek ve çocuk sayısı 5 milyonun üzerinde… Sektöre dönüşenve bebek ürünlerine ihtiyaç vesürekli artıyor. Ülkemizde bebek ekonomisinin yıllık cirosu 8 milyar TL civarında… Yeni doğan bebeklerin aylık bakım masrafları ortalama 400 lirayı buluyor. En büyük gider kalemi ise bebek bezi… Firmaların fahiş fiyatlarına tepki gösteren aileler Change.org sitesinde imza kampanyası başlattı. Firmalardan indirim isteyen aileler şukadar 15 bin imzaya yaklaştı. Daha ucuza bebek bezi bulmak isteyen aileler çareyi internette ararken, internetteki fiyatların mağazalardan farkı yok. Türkiye gazetesinden Mahmut Özay’ın haberine göre; ailelerin şikâyet ettiği bir başka husus ise bebek bezinden alınan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi (KDV).

Sıradaki Haberi Oku  En İyi Yatırım Aracı Hangisidir?

RAKAM AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ

‘Ailelerin yükü hafiflemeli’ diyen Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “Ekonomik dalgalanmaların olduğu süreçte bebek bezi ve ıslak mendil fiyatları şişirildi… Dolar düştüfiyatlar inmedi. Sadece yalancı indirimlerle etiketler değişti. Bakanlık ticarette haksız rekabeti önleyecek bir düzenleme yaptısonuç değişmedi. Sorun bununla da bitmiyor. Bir de KDV meselesi var. En az üç çocuk yapılması tavsiye ediliyor. Bebek bezlerindeki yüzde 18’lik KDV aşağılara çekilerek bebekli ailelerin bütçesinde bir hafiflemeye imkân tanınmalı. Bu adımlasatıcılar da kendine çeki düzen verir” ifadelerini kullandı.

MASRAF KATLANDI, ZOR DURUMDAYIZ

Bir yaşında çocuğu olan Mehmet Faik Öz “Bebekli aileler için bebek bezi çokihtiyaç. Lüksten öte ekmekgibi… Kitaplara uygulanan KDV indirimi beze de uygulansa iyi olur. Ailelere ilaç gibi gelecektir” diye konuştu. 5 ile 1,5 yaşında iki çocuğu bulunan Kübra Bozkır ise “İlk çocuğumda fiyatlar makul seviyelerdeydi. İkinci çocukta ise fiyatlarda büyük artışlar oldu. Masraflar yaklaşık iki kat arttı. Çok etkileniyoruzdurumdayız. En ucuz bezi bulabilmek için market market sayfa sayfa kampanyaları araştırıyorum. KDV ise başka bir dert… Yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyorum” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Okaliptüs nedir

‘EFSANE CUMA’DA EN ÇOK SATILAN ÜRÜN BEBEK BEZİ

‘Efsane Cuma’ haftası tüketim çılgınlığı yaşandı. Ancak busadece lüks çılgınlığından ibaret değil. Geçtiğimiz hafta en çok satılan ürün, çocuklu ailelerin vazgeçilmezi bebek bezi oldu.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri