Aloe vera çiçeği özel bir bitki olmasının yanında özel bir bakımı da gerektiren bir bitkidir. Aslında aloe vera çiçeğinin bakımı zahmetsiz gibi görünse de bazı püf noktaların bilinmesi gerekir. Sizlere önereceğimiz aloe vera yetiştirmek hakkında gereken bazı bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aloe vera çiçeği ışıksız ve az su ile yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Direkt güneş ışığı alan yere koymak bitkinize zarar verecektir.Tabi aloe vera yetiştirmenin püf noktaları bununla bitmez. Her ortama uyum sağlayan ve birçok faydası bulunan bu bitkiye herkesin sahip olması gerekir. En güzel yanı aloe vera çiçeğini dilediğiniz her ortamda yetiştirebilirsiniz. Aloe vera oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Bakımını düzgün yaptığınız sürece sağladığı yararlarla yıllar boyu sizinle kalabilir. Aloe vera çiçeğinin özünü kullanmak da oldukça basittir.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Cerenin katili Şırnak Cezaevine gideceğini öğrenince tepki gösterdi, araç Vana yönlendirildi

Dilerseniz ilk önce aloe vera çiçeğinin faydalarından biraz bahsedelim. Bu sıralar cilt bakım firmalarının neredeyse hepsi aloe vera çiçeğinin özünü kullanmakta ve yaygın bir şekilde bunu pazarlamaktadır. Cildin yenilenmesi ve güzelleşmesi adına kullanılan aloe vera birçok firmanın gözdesi haline gelmiştir.

Aloe vera çiçeğinin özünü, bağışıklığı güçlendiren doğal esans içeren bir jele benzetebiliriz. İçeriğinde A ve C vitaminini bolca barındıran hatta sağlık sorunlarına çözüm olabilen bir bitkidir. Kuru ciltlerin özellikle tavsiye etmesi gereken ve kolay elde edilebilecek bir bitkidir. Cildi nemlendirmeyi sağlar, çatlakları ve kuru kalmış bölgeleri canlandırır.Ph dengesini ayarlayarak cildin hem doğal yapısını hem de rengini korumasına yardımcı olur.

Aloe vera çiçeğinin özünü değişik yollar ile kullanabiliriz. Örneğin, krem şeklinde sürmek istediğimizde çıbana iyi geldiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında selülit azaltıcı etkisi ve kepekleri azaltıcı etkisi de bilinmektedir. Eğer solunum yoluyla kullanıyorsak astım krizleri gibi solunum yolu problemlerini hafifletebilir.

Sıradaki Haberi Oku  Siirtte yasağı ihlal eden yaşlı adam uçurtma uçurdu

Aloe Vera Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Aloe vera çiçeğinin yetiştirilmesinin zahmetsiz olduğunu söylemiştik ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Öncelikle bilmeniz gerekir ki aloe vera çiçeğinin şekli farklılık gösterebilir. Bazıları küçük bir saksıda yetiştirilebilinirken bazıları da kocaman olabilir.

Aloe vera çiçeğini fazla sulamanıza gerek yoktur. Toprağını tamamen suya doyurmamalısınız. Toprağı hiçbir zaman çamurumsu hale gelmemelidir. Aloe vera çiçeğinin yapraklarında zaman zaman pamuksu oluşumlar olabilir. Bunun sonucunda bu bölgelerde sinekleşme veya solucanlaşma görebilirsiniz. Bu durumda bilin ki bitkiniz hastalanmaya başlamıştır ve yetiştirme konusunda yanlış yolda gidiyor olabilirsiniz.

Aloe Vera Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Aloe vera toprağını nasıl olmalı sorusuna bilgi verelim. Aloe veranın toprağını senede 1 defa değiştirmeniz yeterlidir. Bunun için en iyi tarih Nisan ayı olacaktır. Bunun nedeni ılık bir ortam, ne sıcak ne de soğuk bir ay olmasıdır. Yaza giriş ayı olması en ideal vakittir. Ayrıca toprak havalandırmasının en uygun olduğu aydır.

Sıradaki Haberi Oku  Davutoğlunun kuracağı partinin kurucuları arasında olan İhsan Özkes, görevinden istifa etti

Aloe vera çiçeğinizin yıllarca sizinle olabileceğini söylemiştik. Bunun için ise güzel beslenmesi gerekir. Bu konuda belki de en önemli husus toprağının yapısıdır. Bitkinizin iyi beslenmesini ve yıllar boyu sizinle kalmasını istiyorsanız onu bol lifli ve humuslu bir toprağa yerleştirin. Bu tür topraklar aloe vera çiçeğinin sağlıklı büyümesi için ideal topraklardır.

Aleo vera çiçeğinizin saksı numarasını her yıl bir numara büyüğü olacak şekilde ayarlayın ve her Nisan ayında saksısı ile toprağını yenileyin. Bu sayede bitkiniz rahatça kök salsın ve uzun yıllar boyu sağlığı bozulmadan sizin yanınızda olsun.

Kaynak ve daha fazlası için: https://kozmetrik.com/