slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Asgari ücret pazarlıklarında işçi ve işveren temsilcileri ilk fikir ayrılığını yaşadı

Haberler.com/Mesut ŞAHİN

2020 yılında geçerli olacak asgari ücret zammı için işçi temsilcisi Türk-İş, işveren temsilcisi TİSK ve hükümet temsilcisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı tarafların açıklamalarıyla başladı. Toplantıda işçi temsilcisi Türk-İş ile işveren temsilcisi TİSK ilkayrılığını yaşadı. Asgari ücret zammı için ilk teklifi yapan Türk-İş’in “En az 2 bin 526 lira olması gerekir” teklifine işveren temsilcisi TİSK’in tavrı belli oldu. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç’un toplantıda yaptığı açıklama, söz konusu teklife işveren temsilcisinin sıcak bakmadığı şeklinde yorumlandı.

“GEÇİM ÜCRETİ DEĞİL, ÇALIŞANLARA ÖDENEBİLECEK EN ALT RAKAM”

Geçtiğimiz hafta asgari ücret zammı için ilk teklifi hatırlanacağı gibi Türk-İş yapmıştı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak” demişti.

Sıradaki Haberi Oku  İZMİR TİCARİ ARAÇ KİRALAMA

Bugünkü toplantıda sözTİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Türk-İş’in teklifine atıfta bulunarak “Asgari ücret geçim ücretini değil çalışanlara ödenebilecek en alt rakamı gösterir. Unutulmamalıdır ki işletmelere yansıyangelişmeler çalışanlara da yansıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Koç’un açıklamaları TİSK’in Türk-İş’in 2 bin 526 liralık asgari ücret teklifine sıcak bakmadığı şeklinde yorumlandı.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücretin çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hükümetimizce4 yıldır iş verenlere verilen asgari ücret desteği için teşekkür ederiz. Asgari ücret geçim ücretini değil çalışanlara ödenebilecek en alt rakamı gösterir. Unutulmamalıdır ki işletmelere yansıyangelişmeler çalışanlara da yansıyacaktır. 1,5 milyona yakın genç işsizimiz var. Belirlenecek yeni asgari ücret İkinci Yeni Ekonomik Programda yerişsizlik hedefine ulaşmak için önemlidir. Asgari ücretin siyasi polemiklereedilmemesini temenni ediyoruz. Asgari ücret desteğinin 200 TL olarak devam etmesini, sosyal yardımların istihdamı destekleyecek şekilde yeniden değerlendirilmesini bekliyor ve talep ediyoruz”

Sıradaki Haberi Oku  Otomobilin tırın altına girdiği kazada 1i bebek 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri