Genel

BBP Genel Başkanı Destici, asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını önerdi

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun birinci toplantısını gerçekleştirdiğini hatırlatan Destici, geçen yıla göre bütçedeki artış oranınıalarak asgari ücretin belirlenmesinin doğru olacağını söyledi.

Destici, şunları kaydetti:

“2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22,5. Dolayısıyla da bu hesaplamayla bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarakediyoruz. Doğru olanın, hakkaniyetli olanın bu olduğunuediyoruz ve özellikle gelir dağılımının adaletli bir şekilde dağıtılmasının da bir sonucu olduğunuediyoruz. Bütçe ne kadar artmışsa bütün kesimlerin aynı oranda istifade etmesi gerekir. Asgari ücretlilerin de bundan istifade etmesi gerekir”

Sıradaki Haberi Oku  Hakkaride 226 adet av tüfeği ele geçirildi

“CUMHURBAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat”ı da desteklediklerini belirten Destici, anlaşmanın birilerini çıldırttığını söyledi.

Destici, “Bu anlaşmanın mimarı olarak gördüğümüz başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Dışişleri Bakanımızı ve diğer yetkililerimiziediyorum. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’ninve menfaatlerinin korunması noktasında, oradan asla bir adımatmama noktasında büyük bir kararlılık gösterilmiştir. Bu kararlılık sonuna kadar sürdürülmelidir. Çünkü biz hakkımızı istiyoruz, fazlasını istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

TERMİK SANTRALLERLE İLGİLİ DÜZENLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini de içerenteklifini veto etmesini de haklı ve doğru bulduklarını kaydeden Destici, santrallere 2013’ten bu yana çevre vesağlığının korunmasına yönelik önlemler için süre verildiğinietti.

Sıradaki Haberi Oku  Esper: Koronavirüs ülkede 8-10 haftada gerileyecek

Destici, yeni süre uzatımlarına rağmentedbirlerin alınmadığını dile getirerek, “Buna artık bir yerde ‘dur’ demek gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanı da buna ‘dur’ dedi. Biz BBP olarak bu veto kararından memnunuz. Hangi sebeple olursa olsun süre verilmesini doğru bulmuyoruz. Termik santrallerin de bu şekilde çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz.” diye konuştu.

Gerekli tedbirler alınana kadar bu tesislerin çalışmasının durdurulması gerektiğine işaret eden Destici, tedbirler noktasında gerekirse devletin de destek verebileceğini söyledi.

“BUNU DOĞRU BULMUYORUZ”

Kamuoyunda “af” olarak gündeme gelen ceza indirimi konusunda da değerlendirmede bulunan Destici, şunları söyledi: “Kişinin kişiye, ferdin ferde, kulun kula karşı işlediği suçlarda devletin af yetkisi olmamalı. Devlet buralarda bir af yetkisi ya da ceza indirimi yetkisi kullanmamalı. Devlet, kendisine karşı işlenen suçlarda bunu yapabilirkişinin kişiye karşı işlediği suçlarda bu olmaz. Bunu doğru bulmuyoruz. Kul hakkıdır. Dolayısıyla biz buna aslavermiyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Yaşlılara sokakta şiddet devam ediyor

CHP VE SP’NİN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Daha önce CHP ve Saadet Partisi (SP) asgari ücret teklifini açıklamıştı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu asgari ücret için “2 bin 600 TL olmalı” derken, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise “Asgari ücret, yoksulluk sınırına denk olmalı” diyerek 6 bin 849 TL’yi işaret etmişti.

Haber Videosu

: BBP Genel Başkanı Destici, asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını önerdi