1 sene önce
1 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Macrona Libya tepkisi: Sen niye bunun üzerinde bu kadar duruyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya ile Türkiye arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının” anlaşmasına müdahil olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösterdi. Erdoğan, “Şimdi Dörtlü Zirve’de de Fransa ve Almanya da bu konunun üzerinde durdu. Bizaçıklamaları yapınca databi Fransa maalesef bu işte hala rahatsızlığını devam ettiriyor. Ondan sonra dedim ki “Sen niye bunun üzerinde bu kadar duruyorsun? Burada senin bir hakkınmı?” diye konuştu.

NATO Liderler Zirvesi için Londra’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin ardından gazetecilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Erdoğan, bir gazetecinin “Libya’da Nisan ayından bu yana devam eden bir süreç var. Gelinen noktada Libya’daki meşru yönetimle,mutabakat yönetiminin başkanıyla bir anlaşma gerçekleştirildi. Türkiye’nin hamlesiyle harita olması gereken haline getirildi. NATO zirvesinde bugündeme geldi mi? Bundan sonraki süreçte Doğu Akdeniz politikasında neler olacak?” sorusuna şu şekildeverdi:

Sıradaki Haberi Oku  Datçada 80 yıllık ahşap çeyiz sandık sergiye konuldu

“AB’Yİ TAHRİK EDİYORLAR”

“Her şeyden önce Libya mutabakat muhtırasıyla alakalı olarak biz meşru yönetimle bu işi imzalamış bulunuyoruz. Şu anda arkadaşlarımız Meclis’e aktardılar ve Meclis’te bu süreç devam ediyor. Meclis’ten bunun geçmesiyle, süratle bu adımı atarak, iş artık adeta yürürlüğe de girmiş olacak. Ama karşıda tabi bundan rahatsız. Hakları olmayan şeyleriedinme durumuna geçenler böyle birolunca tabi sıkıntıya girdiler. Tabi başta Yunanistan olmak üzere Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail rahatsız olduğu gibi Avrupa Birliği’ni de tahrik ediyorlar.

MACRON’A TEPKİ: BURADA SENİN HAKKIN VAR MI?

Şimdi Dörtlü Zirve’de de Fransa ve Almanya da bu konunun üzerinde durdu. Bizaçıklamaları yapınca databi Fransa maalesef bu işte hala rahatsızlığını devam ettiriyor. Ondan sonra dedim ki ‘Sen niye bunun üzerinde bu kadar duruyorsun? Burada senin bir hakkınmı? Buranın garantör ülkesi Türkiye’dir, garantör ülkesi Yunanistan’dır, İngiltere’dir. Peki sen nereden buraya giriyorsun? Biz garantör ülke olma hakkımızı burada kullanıyoruz. Orada bizim soydaşlarımızve soydaşlarımızdan tarafız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Dolayısıyla onların haklarını da korumak için sonuna kadar çalışacağız. Bizim bundan feragat etmemiz söz konusu değildir. Tabi şu anda özellikle deyerini bulma yolunda yürüyor. Bu onları rahatsız ediyor. Ama bütünburada. Şimdi bakıyorsunuz birileri “oradan çekilin, burada daha durmayın,takdirde sizi memleketinize göndeririz’ gibi yaklaşımlar içerisine giriyorlar. Biz buradaki hukuku ve hukukumuzu soydaşlarımız başta olmak üzere koruyacağız.”

Sıradaki Haberi Oku  Türk-İş Genel Başkanı: Lütfen işçi çıkartmayın

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.