1 sene önce
1 sene önce

Doğal gaz faturasını düşürmek isteyenler için altın değerinde 7 öneri

Tüketiciler, her yıl artan doğal gaz fiyatları karşısında, faturalarla baş etmeye çalışıyor. Kışın gelmesiyle de vatandaşın aklındabir soru oluştu; “Kombiyi nasıl yakarsak dahatasarruf ederiz.”

GECE KOMBİNİZİ KAPATMAYIN

Kışın nasıl tasarruf elde edilebileceği ve verimli bir kullanım sağlanabileceği ile ilgili alınabilecektedbirleri derledik. Öncelikle kombi bakımını yetkili servislere yaptırarak dolandırıcılara karşı dikkatli olmamız gerekli. Kombilerin, gece kapatmak yerine daha düşük ısıda tutulması gerekir. Gece kapatılarak tasarruf ettiğimiz düşülmekteertesi gün ısıtmak için dahaenerji harcayacaktır. Gece daha düşük ısılarda tutmak gerek.

GÜNDÜZ 22, AKŞAM 17 DERECE OLMALI

Öte yandan kombinin derecesinin, normal yaşam standartları için 22 derece, gece saatlerinde 17-18 olarak tutulması gerekiyor.

MERKEZİ SİSTEM Mİ KOMBİ Mİ?

En çok merak edilen merkezi sistem mi, kombi mi? sorusu ise, binanın yapısına, projenin şekline göre değişkenlik gösterse de eğer tüm daireler doluysa merkezi sistemler bireysel kullanıma göre daha ekonomiktir.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Ağrı ve Bingölde peş peşe iki deprem meydana geldi

YOĞUŞMALI KOMBİLER AVANTAJLI

2018 yılında Türkiye, yoğuşmalı kombilere geçti. Ülkemizde konvensiyonel kombiden yoğuşmalı kombiye geçişle daha tasarruflu bir sistem tanıdık. Eski klasik kombiye göre en büyük avantajı, bacanın içerisindeısıya alarak artı değer katmakta. Hem çevre dostu hem de daha tasarruflu.

DÜŞÜK FATURA İÇİN ALINABİLECEK 7 ÖNLEM;

1- Çatınızıbir yalıtım malzemesi ile en az 10 santimetre kalınlığında yalıtın. Bu işlem için yapılacak masraf, sağlayacağınız yakıt tasarrufu ile en çok iki yıl içindeödenecektir.

2- Duvarlarınızı, mühendisin bilgisine başvurarak mantolama yaptırın. Masrafınızı 2 ile 5 yıl arasındaalabilirsiniz.

3- Kombi alırken, konuta uygun, hermetik ya da bacalı kombi alın. Cihazı çalışırken görün.

4- Pencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Harcamanızı 5 yıl içindealırsınız.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye, Kolombiyaya koronavirüs tanı testi gönderdi

5- Yoğuşmalı kombi tercih edin. Satış sonrası servis hizmeti olan, TSE ve CE belgeleri arayın ve mutlaka farklı markaları karşılaştırın.

6- Oturma odaları için 22 santigrat derece,odaları için 20 santigratsıcaklık önerilir ancak oda sıcaklığını 1 santigratdüşürün.

7- Oturma odaları için 21,odaları için 19 santigrat dereceyi seçersenizyakıt tüketiminiz yüzde 7 azalacaktır.

Haber Videosu

: Doğal gaz faturasını düşürmek isteyenler için altın değerinde 7 öneri

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.