1 sene önce
1 sene önce

Dörtlü Suriye Zirvesi sonrası açıklama: İdlib dahil sivillere saldırının durması için uzlaşıldı

İngiltere‘nin başkenti Londra’da yapılan Dörtlü Zirve’nin ardından İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada liderlerin, Suriye, Libya ve terörle mücadele konularınıalan verimli bir toplantı yaptıkları belirtildi.

“SURİYE’NİN KUZEYİNDE İŞBİRLİĞİ YAPILMASINDA MUTABIK KALDIK”

İngiltere Başbakanlığı resmi sözcülüğü tarafından yayınlanan açıklamada liderlerin, ülkeleri arasındaki geniş stratejik, ekonomik ve savunma ortaklıklarını görüştüğünü, NATOolmak üzere bu ilişkilerin daha da derinleştirilmesine karar verdikleriedildi. Açıklamada ayrıca, görüşmede Suriye konusuna da değinildiği teyit edilirken, liderlerin sınır ötesi deolmak üzere insani yardımların ulaştırılmasının sağlanması için Suriye’nin Kuzey Doğusunda Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde işbirliği yapılmasında mutabık kaldıkları belirtildi.

“SİVİLLER KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI”

Başbakanlık açıklamasında, liderlerin, sığınmacılar konusunda da güvenli, gönüllü ve sürdürülebilirdönüşlerin koşullarını oluşturmak için çalışacaklarını beyan ettikleri ve teröre karşı mücadelenin her halükarda devam etmesi gerektiği konusunda da anlaşma içinde olduklarıedildi. Ayrıca, İdlib deolmak üzere Suriye’deki sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması gerektiği yönünde görüş birliği olduğu, Anayasa Komitesi sürecini destekledikleri ifadesine yer verildi.

Sıradaki Haberi Oku  Selahattin Demirtaşın kardeşi: Hayati tehlike doğuracak bir durum tespit edilmedi

LİBYA KONUSU

Libya konusunda ise BM tarafından sunulan önerilerinalınarak, ülkede siyasi çözüm sürecini ilerletme konusundaki desteklerini yinelediklerinin altı çizildi.

İngiltere Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye, İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerinin, bu diyalog usulünden memnun kaldıkları ve devam ettirmek konusunda da istekli oldukları bildirildi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.