slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul cinayet projesidir deyip risklerini sıraladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çılgın proje” dediği Kanal İstanbul projesine tepki gösterdi. “Kanal İstanbul, cinayet projesidir” diyen İmamoğlu, projenin ekolojik dengeyi bozduğunutek sıralayarak anlattı.

İstanbul’un önündeki en büyük felaketlerdenkonusunun ele alındığı “Deprem Çalıştayı”, İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Çalıştayda konuşan İmamoğlu, Kanal İstanbul’un sadece bir deniz yolu ulaşımı projesi olmadığını vurguladı.

“UCUBE PROJE”

İmamoğlu, projenin kentin hem karadaki hem de denizdeki ekolojik denge sistemini değiştirebilecek riskler içerdiğine dikkat çekti. İmamoğlu, konuşmasında bu riskleri şöyle sıraladı:

*Göller, havzalar, tarım alanları, yaşam alanları, yer altı suyu sistemi ve şehrin tüm ulaşım sistemi projeden kritik şekilde etkileniyor. Tarım arazilerinin yok olması bir yana, İstanbul Boğazı ile yeni açılacak kanal arasına oluşacak olan adaya 8 milyonluk bir nüfusun hapsedilmesi gibi birortaya çıkıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Adli konulara ilişkin süreler 30 Nisana kadar durduruldu

*Bu ucube projeyle, ülkeninriski en yüksek bölgesine 8 milyon hapsedilmiş olacak. Deprem anında bu denli yüksek bir nüfusu başka bir coğrafyaya nakledecek hiçbir devlet yoktur dünyada. Bu nasıl bir projedir Allah aşkına? Bu neyin aklıdır? Bakın konuşulan projedeki kanal yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda, 20,75 metre derinliğinde ve en dar yerinde 275 metre genişliğinde bir kanal. Sazlıdere ve Terkoz Havzaları içinden geçen bir kanal. Yani proje Sazlıbosna ve Terkoz Havza Alanlarını yok ediyor.

*Yer altı suları ve Terkoz Gölü’nün tuzlanması riski taşıyor. İstanbul’un içme suyu ihtiyacı için müthiş bir tehdit oluşturduğu net olarak anlaşılıyor. Tek başına bu bile, bu projenin yapılmaması için yeterli bir gerekçedir! İstanbul halkı deniz suyu mu içecek? Öte yandan proje bölgeye 1,1 milyon yeni nüfus getirecek.

Sıradaki Haberi Oku  Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yeni parti için başvuru yaptı mı? Bakanlıktan yanıt geldi

*Yani 6Beşiktaş veya 5Bakırköy ilçesi nüfusu büyüklüğünde yeni nüfus eklenecek. Bu proje yüzünden 3.4 milyon yeni yolculuk oluşacak. İstanbul trafiği en az yüzde 10 artacak. 23 milyon metrekare orman alanı, 136 milyon metrekare tarım alanı yok olacak. Sazlıdere Barajı kalmayacak. Devlet Su İşleri (DSİ) bu yüzden projeyeraporu verdi. Rapora göreihtiyacını karşılayan havzaların yüzde 29’u yok olacak. Kanal inşaatı iledevasa hafriyat oluşacak. TMMOB raporuna göre 2.1 milyar metrekğp hafriyat çıkacak. İstanbul trafiğine günlük 10 bin hafriyat kamyonu katılacak. Hafriyatın nereye döküleceği belirsiz! Çıkan hafriyat, örneğin; Güngören-Esenler-Bağcılar ilçelerinin üzerine dökülse bu ilçeler yaklaşık 30 metre yükselecek.

“KANAL İSTANBUL’A HARCANACAK PARA İŞ İMKANLARINA YATIRILSIN”

Kanal İstanbul’a harcanacakile ülkede birçokmerkezi şehir, fabrika,ve iş imkanları yaratılabileceğine dikkat çeken İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

Sıradaki Haberi Oku  Kampçılara En Çok Tercih Edilen Kullanılan Kamp Ürünleri

Açlık sınırındaki milyonlarca yurttaşımızın kendi yaşadıklarıve köylerinde istihdam edilebileceği bir diğer konudur. Özetle bu proje İstanbul’a bir ihanet projesi bile değildir. Resmen bir cinayet projesidir. İstanbul içinbir felaket projesidir. Bu proje bittiğinde İstanbul bitmiş olacak. Bu şahane şehir yaşanamaz birolacak.

Temiz hava,altyapı trafik açısından çözülemez sorunlarla başbaşa kalacaktır. Ne boğaz geçişi, ne deniz deniz trafiği geçişi, ne de ekonomik olarak böyle bir ihtiyaç söz konusu değildir.

Sadece yeni rant alanları yaratmak uğruna hazırlanmış, yol açacağı yıkıcı sonuçlar hiç düşünülmemiştir. Birilerikazanacak diye bu kadim şehrin doğal çevresinin, yaşam alanlarının vehavzalarının yok edilmesineveremeyiz, vermeyeceğiz. Sizlerin uzmanlığı, duyarlığı ve cesareti ile yanlışları önleyeceğiz.

Sizlerin ortaya koyacağınız ortak akıl ile 16 milyon için şehrimizi daha güvenli, daha yaşanır ve daha cazip hale getireceğiz.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri