1 sene önce
1 sene önce

Erdoğanın veto ettiği termik santral teklifi yeni haliyle Mecliste kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Meclis’e iade edilen, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddeninmetninden çıkarılmasının ardından, “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu” yeniden oylanarak kabul edildi. Kanun onaylanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Meclis’e iade edilen, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddeninmetninden çıkarılmasının ardından, “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu” yeniden oylanarak kabul edildi. Kanun onaylanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

Genel Kurulda, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemenin birdaha görüşülmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığıgönderme tezkeresi ele alındı.

İYİ PARTİ’DEN AK PARTİ’YE ELEŞTİRİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, daha önceki görüşmelerde, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin yanlış olduğu konusunda sürekli uyarılarda bulunduklarını ancak kendilerinin dinlenilmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, toplumda uyandırdığı infiali görerek haklı bir tavırla yasayı veto edince bu sefer AK Parti milletvekillerinin Erdoğan’ı alkışladığını vurgulayan Türkkan, “Türk siyasi tarihinde bu tavrınız hiç unutulmayacak. Hem kanunun kabul edilmesini hem de kanunun veto edilmesini alkışlayansiyasi parti grubu olarak Türk siyasi tarihine geçtiğinizi buradan rahatlıkla söyleyebilirim.” diye konuştu.

Türkkan, termik santrallerin süre uzatımlarına rağmen bacalara filtre takılması konusundabir iş yapmadığını, sipariş dahi vermediğini savundu. Filtrelerin takılmasınınbir süreç olduğunu dile getiren Türkkan, bu insanlara verilen paranın, teşvikin takip edilip filtrelerin taktırılmadığınıetti.

Sıradaki Haberi Oku  Yangın Sorunlarına Karşı Önlemlerinizi Alın

“ERDOĞAN’IN VETO YETKİSİNİ KULLANMASI ANAYASAL BİR HAK”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto yetkisini kullanmasının anayasal birolduğunu,sözün ise TBMM’de bulunduğunu belirtti.

“MHP’nin duruşu, filtrelerinin birönce takılması vebir durumdave yaptırım sürecinin işletilmesidir.” diyen Akçay,sahiplerinin santral çalışanlarının üzerinden süreci birolarak kullanmalarının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Akçay, “Santrallerde çalışan binlerce işçimizin hakları mutlaka gözetilerek korunmalıdır. İşçilerimizin işten çıkarılma tehditleriyle karşı karşıya kalmaları mutlaka engellenmelidir. Girişimcilerin yasama, yürütme ve kamuoyu iradesine karşı tehditlerine karşı devlet olmanın gereği yerine getirilmeli; gerek yürütmenin, gerekse de yasamanın iradesi devam ettirilerek korunmalıdır.” diye konuştu.

“FİLTRE TAKILMA KONUSU GEÇMİŞTE ÜÇ KEZ UZATILDI”

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, termik santrallere filtre takılmasının geçmişte üçuzatıldığınıederek, “Bu firmalara fırsat tanındı. İnanılmaz teşvikler verildi, zamanında filtre taksınlar diye. O teşvikleri, paraları ceplerine indirdiler, filtreleri takmadılar.” dedi.

Bundan sonra nasıl devam edileceği ve neler yapılacağı konularının tartışılması gerektiğini belirten Oluç, “Bundan sonra filtre takmayanlara ne yapacaksınız? Cezasını verin, bacalardan duman tütmeye devam etsin mi diyeceksiniz? Bu çokbir sorun. Çalışanlar meselesi adeta şantaj meselesi olarak karşımıza geldi. Bunların tartışılması gerekir.” ifadesini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Karadağda koronavirüs nedeniyle ilk ölüm

CHP, MADDENİN KANUNDAN ÇIKARILMASI İÇİN MÜCADELE VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin kanundan çıkarılması için mücadele verenlere teşekkür etti.

Özel, 10 gün önce, bu santrallerin bulunduğu illerin milletvekillerinin itirazlarına, kulak tıkandığını söyledi.

Orhaneli’ndeki termik santralin bacasında filtrenin bulunduğunu ancak maliyeti yüzde 1 artırdığı gerekçesiyle kapalı tutulduğunu savunan Özel, “Maliyet artışına rağmen bunun kullanıldığı bir yer var, Afşin Elbistan’ın B santrali. Burayı devlet işletiyor. İşte özelleştirme…” dedi.

Özel, termik santrallerin bacalarına filtre takılmasını erteleyen önceki kanunu, CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesinin iptal ettiğini anımsattı.

“LEHTE VE ALEYHTEKİ OLUMSUZLUKLAR MASAYA YATIRILDI”

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, termik santrallere ilişkin lehte ve aleyhteki olumsuzlukları masaya koyduklarını, müzakereler yaptıklarını anlattı. İşin bir tarafında çevreye ilişkin hassasiyetlerin bulunduğunu dile getiren Bostancı, diğer tarafta da Türkiye’nin yerli enerji üretimine, istihdama ilişkin bir başka kompozisyonun bulunduğunu söyledi. Bostancı, “Sonuçta 13santralden, burada çalışan insanlardan, santrallerin sahibi olan insanların sözleşme çerçevesinde bankalara olan borçlarından bahsediyoruz. Bunun bir zincirçerçevesinde farklı çevrelere doğuracağı maddi moral maliyetlerden bahsediyoruz.” diye konuştu.

Bukararla ilgili müzakereler yaptıklarınıeden Bostancı, şunları söyledi:

Sıradaki Haberi Oku  Mike Pencein koronavirüs testi negatif çıktı

“Biz bu işleri müzakere ederken her gruptan itirazlar oldu. Partilerin nasıl çalıştığını biliyorsunuz, çoğunluk bir karar alır, parti disiplini çerçevesinde insanlar bu karara uyar. Biz bu değerlendirmeler çerçevesinde bir karar aldık. Kararımız termik santrallerin süre uzatımı değildi. Bir takvim çerçevesinde projelendirerek daha sonra her bir adımı denetlenecek şekilde termik santrallerin filtreleme esası çerçevesinde davranmasıydı. Ne karar aldığımız belli. Dolayısıyla yaptığımız iş kamununçıkarları bakımından en optimum karar ne ise o istikamette bir akılla alınmış karardı. Sayın Cumhurbaşkanımız masanın üzerindeki lehte aleyhte unsurları değerlendirmiş farklı bir karar vermiştir.”

Konuşmaların ardından, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen maddenin metinden çıkarılmış haliyle kabul edildi.

NE OLMUŞTU?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partinin MKYK toplantısı sürerken kameraların karşısına geçmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçen; 15 ilde bulunan termik santrallerin bacalarına filtre takılmasının 2,5 yıl daha uzatılması kararını veto ettiğini duyurmuştu.

Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 tarihinde göreve geldiği günden itibaren ilk vetosu, kendi partisi ve iktidar ortağı MHP’li vekillerin aldığı ortak karara geldi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.