Genel

Erkek Kumaş Pantolon Modelleri

 

 

Takım elbiselerin önemli parçalarından bir tanesi olan kumaş pantolon, birden çok kalıpta ve desende üretilmektedir.

 

1)Slim fit(Dar Paça)

 Bu kumaş pantolon, kalıp ve paça boyu olarak dar kesim yapılarak meydana getirilir. İtalyan kesim takım olarak da anılmaktadır. Modayı takip edenlerin, bildiği ve kullandığı bir kalıptır. Trend halini almıştır.

2)Regular fit(Bol Paça)

 Kalıp ve paça boyu daraltılmaz. Geniş kesim bırakılır. Bu tarz kumaş pantolona sahip takımlar da, slim fitler gibi çoğunlukla tercih edilerek kullanılmaktadır.

3)Keten Kumaş Pantolon

 Pantolonu, keten kumaşından oluşturulur. Hava alan bir kumaştır. Yazlık seçimlerde başta gelmektedir. Vücudu, terletmeme özelliği vardır.

4)Ekstra Slim fit Kalıplı Model

 Slim fit model pantolonun, çok daha fazla dar üretilmiş halidir. Tercih edenlerin sayısı, son zamanlarda oldukça artmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener isyan etmişti! İşte trol ile avlanan balıkçıların kopardığı optik kablolar

5)Ekose Kumaş

 Çizgili ve kareli görüntü verilerek oluşturulan pantolonlardır. Geçmişten günümüze, sevilerek giyilenler arasında yerini almıştır.

6)Yün Kumaşlı Pantolon

 Yün iplikler kullanılarak dikilir. Seçenekler arasındadır.

 7)Desenli

 Kullanılan ipliklerin karıştırılması sonucu, pantolonda kendiliğinden oluşan iplik desenli modeldir. Alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

8)İpek ve Saten Kumaşlı

 Saten ve ipek adı verilen kumaşlar kullanılarak oluşturulan pantolon çeşitleridir. Bu kumaşa sahip pantolonlar, yumuşak dokulu, narindir. Kırışma özelliği çok azdır ve özenle temizlenmesi gerekmektedir. Genellikle; smokin ve bazı takım elbiselerin pantolonları, bu kumaşlardan elde edilir.

9)Armürlü

 

Geometrik desenlerin, küçük dokunuşlar ile pantolona dikilerek üretilmesi sonucu elde edilir. Farklı yapı ve görünümleri, bu pantolonu tercihler arasına sokmuştur.

Sıradaki Haberi Oku  Mutlu Kayanın ablası silahla vurularak öldürüldü

 

10)Likralı Kumaş

 

Esnek ve vücut hareketlerine engel olmayan yapıda üretilen pantolonlardır. Takımlarda kullanımı rahatlık sağlamaktadır.

 

11)Dokuma Pantolon

 

Khaki veya Chino adı verilen pantolonlardır. Yapısı kalın olan kumaş pantolonlar da denilebilir. Pamuklu kumaş kullanılarak oluşturulur.

 

12)Nano Kumaş

 

Kırışmaz bir niteliğe sahip olan kumaşlardır. Bu pantolon türlerinde, ütü yapmaya ihtiyaç duyulmaz.

 

Kumaş Pantolon Modelleri, Diğer Kıyafetler ile Nasıl Uyum Yapılmalı?

 

 Şekil itibariyle klasik bir yapıda olan bu pantolonlar, çoğunlukla resmi kombinlemeler ile görülmektedir. Ceket, gömlek ve aksesuarlar ile uyumlanarak giyilmektedir. Ancak, yapılacak kombin ile spor şıklık elde etmek de mümkün. Spor ceketler ve içine giyilecek tişörtler ile kullanımı, bunu sağlayacaktır. Altına herhangi bir spor ayakkabı seçimi de yapılabilir. Kış mevsiminde; gömlek ve süveter altına giyilerek, çalışma ortamlarında kullanılır hale getirilebilir. Tek başına gömlekle giyilmesi bile, resmi şıklık kazanılmasına yetecektir.

Sıradaki Haberi Oku  Gazzede ilk koronavirüs vakası tespit edildi

 

 

 

 

Nasıl Temizlenmeli?

 

Kumaş pantolonlar, kotlar kadar kalın ve dayanıklı yapıda olmadıkları için temizleme konusunda dikkat edilmesi gerekir. Üretilen şekline göre değişkenlik göstermekle birlikte, genelde kuru temizleme yapılması tavsiye edilmektedir. Çamaşır makinesinde yıkanabilir olanlar ise, çok yüksek ısılı programlara atılmamalıdır. Çoğunun iç etiket kısmında bu yer almaktadır. Belirtilen derecede bir yıkama sağlanmalıdır. Narin yapılı kumaş pantolonlar için 30, en fazla 40 derece ideal olacaktır.