slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Galata surlarındaki Cenova armasına demir korkuluklu önlem

Galata Surlarında tarihikaçakçılarının hedefi haline gelen Cenova armasının çalınmaması için alınan önlem görenleri şaşırttı.

Beyoğlu‘nda Cenevizlilerden kalma tarihi Galata surlarında ayakta kalankapı olan ‘Yanıkkapı’nın üzerinde yer’Cenova arması’ tarihikaçakçılarının hedefi haline geldi. Hırsızlar aracılığıyla birkaçyerinden çalınmaya çalışılan tarihi armanın korunması için ilginç bir önlem alındı.

SURLAR YIKILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Tarihi arma, hırsızlardan korunmak için demir parmaklıklarla koruma altına alındı. Cenova arması için 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sökülerek İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde muhafaza altına alınması için karar alındığı ancak bu kararın uygulanmadığı öğrenildi. Cenevizliler tarafından inşa edilen Galata surlarından geriye kalan kısımların ise yıkılma tehlikesi geçirdiği görüldü.

ÖNCEKİ GİRİŞİMLERE ESNAFLAR ENGEL OLDU

Tarihi armanın demir parmaklıklarla koruma altına alındığını belirten Samet Köksal,” Biz bu bölgede çalışıyoruz. Bu armayla ilgili birkaçyaşandı. Önlem için kafesle koruma altına aldılar. Daha önce yaşanan olaylara esnaflaroldular. Burası çok tekin bir yer değil. Çalmak içinteşebbüs edileceğini düşündüler. O yüzden kafesle korumaya aldılar” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Yeni iPad Pronun AnTuTu puanı açıklandı

DEMİR PARMAKLIKLARLA ALINAN ÖNLEM YETERLİ DEĞİL

Alınan önlemin yeterli olmayacağını belirten Halil Bal, “15 yıldır burada esnafım. Bu armayı birkaççalmaya yeltendiler. Ancak başarılı olamadılar. Son olarak ekipler geldi. Demir korkuluklarla armayı kapladılar. Yeterli olacağını düşünmüyorum. Zamangelip armayı sökmek için keşif yapanları görüyoruz. Önlemler yeterli değil. Burası tarihi bir bölge ancak harap hale gelmiş” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri