1 sene önce
1 sene önce

İBB, Şilenin ünlü sahili Kumbabadaki parkı satıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak Müdürlüğü, Şile‘nin ünlü Kumbaba Sahili’nde yerve 2 yıl önce park alanı olarak düzenlenen araziyi satış listesine koydu. Yaklaşık 19 bin metrekarelik arazi için muhammen bedel olarak 22 milyon 795 bin 836 TL belirlendi. İmar durumu ‘dinlenme ve rekreasyon alanı’ lejantında kalan arazinin satış ihalesi, 4 Aralık Çarşamba günü yapılacak. 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 36. Maddesi’nde düzenlenen Kapalı Teklif Usulü’ne göre yapılacak olan ihalenin geçici teminatı ise 683 bin 875 TL.

İBB, ŞİLE BELEDİYESİ’NDEN ALDI

İBB’nin satışa çıkardığı 824 ada 2 nolu parseldeki arazi, 2014 yılında, Şile Belediyesi tarafından bedeli karşılığında Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Şile Belediyesi’nde 2014 yılında alınan kararda özetle şöyle denildi: Şile Belediyesi adına tescil edilmiş olan 824 ada 2 parsele ilişkin dinlenme ve rekreasyon alanının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bedelli devrinin yapılabilmesi için belediye başkanına yetki verilmesigörülmüştür.

KARAR, OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

İBB Meclisi 2018 yılında,bütçe yapabilmek için söz konusu parselin de içinde olduğu, İstanbul’un çeşitli yerlerindeki bazı değerli arazilerin satılmasınaçokluğuyla karar vermişti. CHP grubu söz konusu satış teklifine ret oyu vermişti. İBB yönetimi, AK Parti döneminde alınan meclis kararına dayanarak, arsaları satacak.

Sıradaki Haberi Oku  Oyuncu Levent Ünsal hayatını kaybetti

MAHALLE SAKİNLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Arazinin ihaleyle satışa çıkarılması, mahalle sakinlerinin tepkisineoldu. Satılacak arazide toplanan Kumbaba Mahalle Muhtarı Süleyman Rakıcı ve mahalle sakinleri bir açıklama yaparak, yaşananlara tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan Osman Hacıosmanoğlu, “Bu alanın otel yapılmasıyla ilgili bir çalışma var. Çalışma bitmiş gibi gözüküyor. Ancak ilçe belediyesi, buraya kesinlikleizni vermeyeceğini söylüyor. Bu nedenle iş adamlarının buiçinyatırması söz konusu olmaz diye düşünüyoruz. Birileri bu alanı satın almaya çalışıyor. Bu alandaki parkın yapımı yeni bitti. Yeni yapılan bir parkın satışa çıkartılması çok ilginç. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın mensubu olduğu parti, özellikle yeşil alanların tahrip edilmesi yönünde birçok gündem yarattı. ‘Peki nasıl böyle bir duruma müsaade edebiliyorsunuz?’ diye sormak istiyorum. Şile’de satılması gereken bir yer olacaksa, bu yeşilolamaz. Elbette belediyelerin paraya ihtiyacı olurburası yapılalı daha bir yıl oldu. Sormak istiyorum bir iş adamı parkı niye satın alsın? Şayet bu park satılırsa bütün siyasi partilerin sorumluluğu olur. Bu alanda geleneksel Şile Yağlı Güreşleri de yapılıyor. Onlarca ağaç dikildi, oniye dikildi? Ben de iş adamıyım. Kim yeşil alana göz dikiyorsa karşısına çıkarım” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Adalet Bakanlığının yaptığı arabuluculuk sınavına 200 milletvekilinin de girdiği ortaya çıktı

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın “Biz Şile Belediyesi olarak o alana hiçbir şekildeizni vermeyiz. Bu parkın hiçbir şekilde imara açılmasına müsaade etmeyiz” dediğini hatırlatan Hacıosmanoğlu, “Ancak şunu da sormak isterim? Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nınnet kararına karşı halen bu alanı kim, neye göre, nasıl oluyor da ısrarla bu alanı, parkı almaya kalkıyor. Bunu anlamak mümkün değil” diye konuştu.

Kumbaba Mahallesi sakinlerinin yarın saat 11.00 yapılacak olan ihaleye giderek, tepkilerini gösterecekleri öğrenildi.

İBB’NİN SATACAĞI ARSALAR

İBB tarafından satışa çıkarılacak arsalar ve bedelleri ise şöyle açıklandı:

– Vatan Caddesi üzerinde bulunan ve 182 milyon 836 bin 640 TL muhammen bedel belirlenen 6 bin 842 metrekarelik arsa

Sıradaki Haberi Oku  BDDKdan bankalara: Müşterileri mağdur etmeyin

– Pendik Kurtköy’de bulunan ve 180 milyon 898 bin 852 TL muhammen bedel belirlenen 31 bin 460 metrekarelik arsa

– Pendik Şeyhli’de bulunan ve 30 milyon 965 bin 246 TL muhammen bedel belirlenen 11 bin 910 metrekarelik arsa

– Arnavutköy merkezinde bulunan ve 30 milyon 590 bin TL muhammen bedel belirlenen bin 330 metrekarelik arsa

– Bağcılar merkez Mahallesi’nde bulunan ve 20 milyon 215 bin 145 TL muhammen bedel belirlenen 20 bin 520 metrekarelik arsa

– Tuzla Merkez’de bulunan ve 16 milyon 38 bin TL muhammen bedel belirlenen 6 bin 168 metrekarelik arsa.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.