1 sene önce
1 sene önce

İsrailde hükümeti kurma görevi Gantza verildi

İsrail’debir yıl içinde üçüncüyapılan 2 Mart’taki erken seçimleri, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud, önde tamamlamıştı.

Likud, 120 sandalyeli meclise 36göndermişti. Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz 33 milletvekiliyle ikinci olurken, Ortak Arap Listesi Bloku 15 sandalyeyle İsrail meclisindeki en büyük üçüncüolmuştu.

HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ GANTZ’IN

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku’nun da desteğiniGantz’ı, koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirdi.

SAĞ BLOK YETERLİ SAYIYA ULAŞAMADI

Netanyahu’nun partisi Likud’un başını çektiği sağ blokta yerpartilerinsayısı 58’de kalmış ve koalisyon hükümetini kurmak için61 sandalyeye ulaşamamıştı.

Cumhurbaşkanı Rivlin, dün meclise giren 8 partinin yetkilileriyle bir araya gelerek,başbakan olarak destekleyecekleri hakkında fikirlerini almıştı.

GANTZ, HÜKÜMETİ KURMAYA DAHA YAKIN

Sağ blokta yerpartiler Netanyahu’yu desteklerken, merkez sağ ve sol partilerin yanı sıra Ortak Arap Listesi Bloku, Gantz’ıgöstermişti.

Sıradaki Haberi Oku  Maas: Türkiye, sığınmacılarla yalnız bırakılmamalı

Likud seçimden birinci çıksa da Netanyahu’ya destek veren partilerinsayısı 58’de kalırken, Gantz destekçisi partiler 61 sandalyeye ulaşmıştı.

Rivlin, bu tabloya göre hükümeti kurmaya daha yakın olduğu için görevi Gantz’a verdi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Yasalar gereği cumhurbaşkanınca koalisyonu kurmakla görevlendirilen adayın, 28 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor, ancak bu süre 2 hafta uzatılabiliyor.

Söz konusu aday, verilensürede de koalisyon hükümetini kurmayı başaramazsa cumhurbaşkanı, koalisyon hükümetini kurmayadiğer kişiyi görevlendiriyor.

Buda 28 gün içinde koalisyon hükümetini kuramazsa cumhurbaşkanı, görevi meclise veriyor.

Meclis de 3 hafta içinde hükümeti kuracak birüzerinde anlaşamaz ise ülkede,olarak erken seçime gidiliyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.