slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener: Kuzey Anadolu Fayı, İstanbul için büyük bir tehlike yaratmakta

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)sahipliğinde gerçekleştirilen Deprem Çalıştayının ilk günündeinsanları, İstanbul’untehlikesini konuştu.

Moderatörlüğünüinsanı Prof. Dr. Marco Bohnhoff’un yaptığı ‘İstanbul’untehlikesi oturumunda Türkiye Deprem Vakfı’ndan Prof. Dr. Mustafa Erdik, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Özener ve Prof. Dr. Semih Ergintav, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden ise Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Sinan Özeren sunumlar yaptı.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ TAHMİN ETMEK ÇÖZÜM DEĞİL

Yaptığı konuşmada sadece beklenen depremin büyüklüğünü tahmin etmenin çözüm olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Erdik, ‘Bizim,olduğunda hangi segmentte olacak ve oradaolduktan sonra ikinci segmentin kırılma ihtimali ne olacak, o iki kırılmadan sonraki dalgalanma fenomeni nasıl gerçekleşecek’ Bunların hepsini bilmemiz gerekiyor. Mesela Kuzey Anadolu fayında 7.2’lik, 7.3’lük, 7.4’lük birolacak demek sorunları çözmüyor. Bazı fay hatları çok güçlü olarak değerlendirilmiyor. Özellikle 2005 yılından sonra yaklaşan depremle ilgili bazı tahminler var. 30 yıllık bir değerlendirmeye dayalı olarak tahminlerde bulunuyor bu çalışmacılarburada 2 fay var. Bunlar kilit faylar olarak değerlendiriliyor. Neden Çünkü bazı modeller kullanılarak bunların kırılma ihtimali hesaplanıyor ve her yıl 6.5 büyüklüğünde bir depremin olasılığı yüzde 3.3 olarak veriliyor. Marmara fayında, yapılan çalışmaya göre yıllık 7’den büyük birolma olasılığı yüzde 1.4. Baktığınızda bu olasılığın az olduğunu düşünebilirsinizbude bir olasılık demek. 2 ile 4 arasında değişen bir olasılıkve büyük birolmadığı sürece istatistiksel olarak bu rakamlar aynı kalacak şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Uçuşların durdurulduğu ülkelerde kalan Türklere dönüş fırsatı

KUZEY ANADOLU FAYI İSTANBUL İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, “Şu anda tüm Türkiye’yi 450 farklı istasyon ile takip ediyoruz. Hem Türkiye’de, yoğunluk olarak da 250 istasyon ile Marmara’yı gözlemliyoruz. 500’denaktif fayülkemizde. Bunların en önemlilerinden biri olan Kuzey Anadolu Fayı da Marmara Denizi’nden geçerek İstanbul için büyük bir tehlike yaratmakta. Tarihsel olarak baktığınızda 4’ün üzerinde 10 binin üzerindeolmuş. 119 yılda tüm Türkiye’de” dedi.

“YILDA ORTALAMA 15 BİN DEPREM KAYDEDİLİYOR”

Özener, “Bu yıl kaçdeprem olmuş Marmara’da Niye bu kadar heyecanlanıyoruz 2 bin 97deprem olmuş bu yıl içinde. Yılda ortalama 15 bin kadarkaydediyor arkadaşlarımız. Günde 50çözümü yapıyorlar. Her 6,5 yılda bir bu coğrafyada biroluyor. En7’nin üzerindekiVan depremiydi. Üzerinden 8geçti. Ortalamanın biraz üzerindeyiz” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  14 yaşındaki çocuk, tartıştığı arkadaşını öldürdü

Haluk Özener

DENİZ TABANI GÖZLEM EVLERİ

Deprem tehlikesi için farklı kollardan veri toplamak adına planlanan Marmara deniz tabanı gözlem evleri ile ilgili olarak Özener, “Deniz tabanına 11deniz tabanı sismometresi ve açılım ölçerler denizin 1200 metre derinliğine atıldı. Ardından belli periyotlarla gidilip bu veriler toplanıyor. Bunlarla risk, akma, kayma hareketlerini gözlemleyebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIMIZI KORUYORUZ

Tarihi ve kültürel mirası! korunmasına yönelik gözlemler de yapıldığını dile getiren Özener, “Enörneği çok önemli, İBB’nin de içinde olduğu bir Avrupa projesi başlattık. Tüm surlar gözlemleniyor. İstanbul’u çevreleyen surların ayakta kalması, gözlemlenmesi çok önemli” dedi.

MEVCUT ARAŞTIRMALAR ZAYIF ZEMİNLER ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMALI

Mevcut araştırmaların zayıf zeminler üzerinde yoğunlaşması gerektiğini dile getiren Tüysüz, “İstanbul’un içinde aktif fay olmayan bir bölge. Bugüne kadar yapılan çalışmalar ile İstanbul’un içinde bir aktif fay yok. Genel olarak kaya üzerine oturan bir şehir. Ancak bu kayaların yapısal özellikleri konusunda bilgimiz oldukça kısıtlı. Trakya formasyonu başta olmak üzere bazı kayalarda yoğun bir ayrışma bu kayaların niteliklerin yitirmesine yol açmış durumda. Zayıf zeminler, özellikle Avrupa yakası, Karadeniz kıyısı, Asya yakasınınkesimi ve alüvyon dolgulu vadilerde yer alıyor. Deprem esnasında bunlar üzerinde zemin birikmesi, sıvılaşma, heyelan gibi tehlikelerin ortaya çıkması mümkün. Dolayısıyla özellikle zayıf zeminler üzerinde yoğunlaşacakaraştırmaların daha detaylı hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılmasındaolduğu kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  ISO 14001 2015 Sertifikası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri