slot siteleri bahis siteleri hacklink
2 hafta önce
2 hafta önce

Neden Marka Araştırmaya İhtiyaç Duyulur?

Neden Marka Araştırmaya İhtiyaç Duyulur?

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde markaların hayatımızı yönlendirdiğinden bahsedebiliriz. Takdir edersiniz ki, bir tüketici; reklam ve pazarlama faaliyetleri sayesinde markalardan haberdar olur. Bilhassa markaya ait ürün ve hizmetleri öğrenme şansına erişir. Bu yüzden, küçük, orta ya da büyük olmasından bağımsız bir şekilde her markanın reklam ve pazarlama faaliyetlerine ihtiyacı vardır. Ancak, markayı tüketicilerin gözünde değerli kılacak farklı bir detay daha vardır. Tescil belgesine sahip olan bir marka; güvenilir olduğunu herkese gösterir. Tüketiciler; özgün ve kaliteli ürünler sunan bu tür markalardan hizmet almayı seçerler.

Marka tescil belgesi almayı düşünenlerin bilgi sahibi olmaları gereken farklı bir husus daha mevcuttur. Marka araştırma; söz konusu sürecin olmazsa olmaz detaylarından birisidir.

Sıradaki Haberi Oku  Oğuzhan Koç, yeni aşkını dağ evine götürdü iddiası

Marka Araştırma Nedir?

Marka araştırma; marka sınıfları içerisinde gerçekleştirilen bir çalışmadır. Marka sorgulama sürecine kıyasla çok daha kapsamlı olduğu söylenebilir. Patent dünyasını yakından takip edenlerin bildiği üzere marka sorgulama işlemleri sırasında markanın farklı markalarla benzer yanlarının olup olmadığına bakılır. Marka araştırma ise çok daha kapsamlı bir süreç olmakla beraber markanın hem geçmişini hem geleceğini araştırır. Marka tescil sınıflarının ortaya konması noktasında markaya önemli bir veri sağlar.

Marka sınıfları; marka tescil sürecinde hayati bir öneme sahiptir. Marka sahipleri; herhangi bir ürün ya da hizmete dair marka tescil belgesi almak isteyebilirler. Fakat, bu noktada, ürün ya da hizmetin hangi marka sınıfları içerisinde olduğu mutlaka bilinmelidir. Marka araştırma sürecinin bu kısmı son derece önemlidir. Bilhassa marka tescil sınıflarının doğruyu yansıtmaması veya eksik tespit edilmesi halinde ortaya ciddi sorunlar çıkabilir. Bu gibi hallerde, marka tescil belgesinin alınması zora girer. Marka araştırma bilhassa marka ve patent vekilleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu sayede, söz konusu süreç; çok daha profesyonel bir şekilde tamamlanır.

Sıradaki Haberi Oku  İranda ölü sayısı 2 bin 77ye çıktı

Marka Araştırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marka sınıfları içerisinde marka isim sorgulama işlemlerinin yapılması son derece önemlidir. Bu sayede, tescil belgesine konu olan marka ile aynı ya da benzer isimde başka bir markanın olup olmadığı anlaşılır. Bu durum; daha önce de ifade ettiğimiz gibi marka tescil başvuru süreci için oldukça önemlidir.

Türk Patent ve Marka Kurumu; marka tescil başvurusu sürecinde titizlikle çalışır. Markaya ait işaretlerin herhangi birisinin farklı markalarınkiyle aynı ya da benzer olduğu anlaşıldığı takdirde söz konusu markaya tescil belgesi verilmesi söz konusu olamaz. Ancak, marka tescil başvurusu öncesinde marka araştırma işlemi gerçekleştirildiği takdirde bu gibi durumlarla karşılaşılmaz. Marka sahibi; markaya dair herhangi bir benzerlik tespit edildiği takdirde söz konusu durumu düzeltebilir. Bir başka deyişle, marka araştırma; marka sahiplerine aksiyon alma imkanı sağlar. Buna ek olarak, marka tescil başvurusunun olumsuzluk ile sonuçlanmasının da önüne geçilir.

Sıradaki Haberi Oku  Havuz Güvenlik Filesi Çeşitleri

 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri