1 sene önce
1 sene önce

Petrol devlerinin kaybı 495 milyar dolar

Suudi Arabistan, Rusya ile anlaşamayıncabaşına petrol üretimini artırma kararı almıştı.

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle dünyanın halka açık en büyük 14 petrol şirketinin piyasa değeri büyük kayıp yaşadı.

Fiyatların pazartesi günü yaklaşık yüzde 30 gerilemeyle 31 dolara düşmesi ve4 yılın en düşük seviyesini görmesi, en çok petrol üreticisi dünya devlerininfiyatlarını ve piyasa değerlerini etkiledi.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ SAUDİ ARAMCO’DA

Verilere göre, piyasa değerinde en yüksek düşüşü Suudi Arabistanpetrol şirketi Saudi Aramco yaşadı.

Dünyanın en değerli şirketi Saudi Aramco’nunbaşına değeri, Suudi borsası Tadawul’da 8-12 Mart’ta yüzde 12,1 düşerken, şirketin piyasa değeri ise 230 milyar dolar azaldı.

TOTAL’DE 33,7 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

Saudi Aramco’nun ardından piyasa değerinde en yüksek kaybı yaşayan petrol firması ise Hollandalı Royal Dutch Shell oldu. Şirketinbaşına değeri 9-13 Mart’ta yüzde 30,8 azalırken, piyasa değerinden ise 48,3 milyar dolar silindi.

Sıradaki Haberi Oku  Kolonya fiyatları artmayacak

Bunu, söz konusu 5 işlem gününde piyasa değerinde 33,7 milyar dolarlık kayıp görülen Fransız Total izlerken, firmanındeğeri bu dönemde yüzde 29,9 azaldı.

İTALYAN ENI, YÜZDE 32 GERİLEDİ

Söz konusu tarihler arasında, İngiliz BP’nin hisseleri yüzde 30,1 ve piyasa değeri 29,5 milyar dolar düşerken, İtalyan Eni’nin ise hisseleri yüzde 32,4 ve piyasa değeri 13,5 milyar dolar azaldı.

Norveçli Equinor’un ise bu 5 işlem gününde piyasa değerindeki azalma 12,7 milyar doları bulurken, hisseleri yüzde 27,2 değer kaybetti.

RUS DEVİ ROSNEFT’İN KAYBI 19 MİLYAR DOLAR

Suudi Arabistan’la geçen hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısında üretim kesintisi kararı alamayan Rusya’nın petrol şirketlerinden Rosneft ve Lukoil deve piyasa değerlerinde kayıplar yaşadı.

Sıradaki Haberi Oku  İçişleri Bakanı Soylu, Beraat eden kişi görevine neden dönemiyor? sorusunu yanıtladı: Elbette ki güvenmeyeceğim

8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle pazartesi kapalı olan Moskova borsasında , 10-13 Mart arasındaki 4 işlem gününde Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft’in hisseleri yüzde 32,2 düştü ve piyasa değeri 19 milyar dolar azaldı.

Bir diğer Rus petrol şirketi Lukoil’in hisseleri de bu 4 işlem gününde yüzde 21,1 gerilerken, piyasa değerinde 11 milyar dolarlık kayıp yaşandı.

ABD’Lİ ŞİRKETLER DE ETKİLENDİ

Koronavirüs nedeniyle New York borsası 2008’den bu yana en büyük haftalık kaybını yaşarken, hem virüsün düşük petrol talebi yaratması hem de OPEC nedeniyle piyasada oluşacak arz fazlası, Amerikalı petrol şirketilerinin hisselerini de vurdu. 9-13 Mart arasındaki 5 işlem gününde, ABD’nin en büyük 6 petrol şirketinin piyasa değerinden97 milyar dolar eridi.

Sıradaki Haberi Oku  HDPli başkan görevden alındı

Buna göre, Amerikalı ExxonMobil’inbaşına değeri söz konusu dönemde yüzde 20,1 azalırken, şirketin piyasa değeri ise 40,5 milyar dolar düştü.

HİSSELER ÇAKILDI

Bunu, söz konusu 5 işlem gününde piyasa değerinde 22,4 milyar dolarlık kayıp görülen Chevron izledi. Firmanındeğeri bu dönemde yüzde 12,5 azaldı. ConocoPhillips’in hisseleri yüzde 30,8 düşüş gösterirken, piyasa değeri 15,1 milyar dolar geriledi.

Söz konusu tarihler arasında, Halliburton hisseleri yüzde 45,3 ve piyasa değeri 5,2 milyar dolar düştü. Schlumberger hisseleri yüzde 32,2 ve piyasa değeri 10,7 milyar dolar azalış kaydetti. Baker Hughes’un ise 5 işlem gününde piyasa değerindeki kayıp 3,4 milyar doları bulurken, şirketbaşına yüzde 20,8 değer kaybı yaşadı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.