Genel

Selahattin Demirtaşın avukatı: Hekimler, ölümcül bir kalp krizi geçirebileceğini söylüyor; tahliyesini talep edeceğiz

SelahattinDemirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, üç yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuyla ilgilidurumu anlattı.

Demirtaş, Edirne’de F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve geçtiğimiz günlerde rahatsızlanmış, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi edilip, yeniden cezaevine konulmuştu.

Demirtaş’ın avukatlarından Karaman, Demirtaş’ın sağlık durumunun şuiçin iyi olduğunu ancak tekrarlanabileceğini söyledi. Demirtaş’ın rahatsızlığınındamarlarınınbüzüşmesinden kaynaklı olduğunu belirten Karaman, “Hekimlere göre problemin tekrarlanma riski var. Bu durumun hapishane koşullarında tekrarlanması halinde ölümcül riskler doğurabilir. Siyasi isimler, hukuken ve siyasi olarak olası bir ölümcül durumun hesabını veremezler, ihtarda bulunmalıyız” dedi.

“GİRİŞİMLERİMİZ VAR”

Demirtaş’ın sağlık sorunları nedeniyle tahliye talep etmediğini hatırlatan Karaman, “Bizim avukatları olarak hukuksal ve ahlaki görevlerimiz var. Kendisi talep etmese de biz tahliyesiniki de talep ediyoruz. Hiç içeride olmamalıydı. Şu anki de tahliye edilmeli. Girişimlerimiz var” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  YalnızKalmakİstemeyenlerinAdresi

3 yıldır tutuklu bulunan Demirtaş’ın bu süreçte yaşadıklarının kendisinde tahribata yol açtığını belirten Karaman, “Zaten tutuklanmamalıydı, şukadar da tutuklu bırakılmamalıydı. Suçsuzluğu nedeniyle kendisinden özür dilenerek tahliye edilmeliydi. Demirtaş’ın sağlık durumu böyleyken tutuklu kalması, yaşam hakkına yönelik kasıtlı bir müdahale olarak sayılabilir. Hukuki ve siyasi sonuçları ağır olabilir” diye konuştu.

Haber Videosu

: Selahattin Demirtaş’ın avukatı: Hekimler, ölümcül birkrizi geçirebileceğini söylüyor; tahliyesini talep edeceğiz