Genel

Tonlarca ağırlığındaki kaya, mahallenin futbol sahasına yuvarlandı

Denizli‘nin Honaz ilçesinde bir taş ocağında dinamitle yapılan kontrollü patlatma sonrası kopan tonlarca ağırlığındaki devasa kaya parçası mahallenin futbol sahasına yuvarlandı. Kayanın düştüğü yerde o esnada kimsenin olmaması ise olası bir faciayı önledi.

MAHALLEDE BÜYÜK KORKU VE PANİK YAŞANDI

Edinilen bilgilere göre, olay, Honaz ilçesi Aşağıdağdere Mahallesi’nde meydana geldi. Dün akşam saatlerinde yaşanan olayda, özel bir taş ocağında dinamitle kontrollü patlatma yapıldı. Patlama sonrası dağlık alandan kopan tonlarca ağırlığındaki devasa kaya parçası dağdan Aşağıdağdere Mahallesi’ne doğru yuvarlandı. Kaya kütlesi mahallenin futbol sahasına kadar geldi. Kayanın yuvalandığı yerdeya da her hangi bir yapı ilekimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Patlatma ve kayanın yuvarlandığı esnada büyük korku ve panik yaşandığını söyleyen köylülersonrası jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelenekipleri ise tutanak tutarak bölgeden ayrıldı. Kaya parçası ise olduğu yerde bırakıldı.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin ilk madenci korosu Ankarada konser verecek

“ÇOCUKLARIMIZ ETKİLENMEYE BAŞLADI”

Olayın ardından açıklamalarda bulunan Aşağıdağdere Mahallesi sakinlerinden Murat Efe ise patlamanın dün akşam saatlerinde gerçekleştiğini kaydederek,ara yapılan patlamalardan dolayı büyük korku yaşadıklarınıetti. Can güvenliklerinin tehlikede olduğunueden Efe, “Dün saat 17.00 civarı mıcır ocağı patlatma yaptı. Yapılan patlatma sonucunda tonlarca ağırlığında ki kaya parçası oradan buraya düştü.

YETKİLİLERE SESLENDİLER

Bu mıcır ocağı yaklaşık olarak 15 metre aşşağıdaki Aşşağıdağdere Mahalle halkının evini yıkacak edecek artı can kaybı, mal kaybı olacak. Biz yıllardır bu ocakla uğraşıyoruz, bizim isteğimiz bu ocağın durdurulması. Burada yaşayan vatandaşlarımızın ne can güvenliği kaldı ne mal güvenliği, ne de huzuru kaldı. Okula giden çocuklarımız patlatma olduğunda diyorlar kioldu. Çocuklarımız etkilenmeye başladı. Evlerimizgörüyor. Yetkili birimler bu ocağanasıl verdiler acaba? Bu ocak eğer onların köyünde olsaydı bu izini verirler miydi çok merak ediyorum. Artık yetkili birimleri Allah’a havale ediyorum, ellerini vicdanlarına koyarak bu ocağın kapatılması için gerekeni yapmalarını istiyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  İzmitte nikah ve düğün salonları 1 TL

KAYANIN ÇEVRESİNDE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Diğer mahalle sakinleri de Efe gibi mağduriyetlerini ve korkularını dile getirerek yetkililerden olaya çözüm bulunmasını istedi. Kopan kaya parçasının yanına park eden otomobillerin küçücük kalması ise ilginç görüntüler ortaya çıkardı. Kayanın çevresinde toplanan vatandaşlar ise eşinerastlanacak olayda hatıra fotoğrafları çektirerek olayı trajikomik bir hale getirdiler. Öte yandan, patlama anında vatandaşlar tarafından çekilen amatör kamera görüntüsü ise patlamanın ne denli şiddetli olduğunu gözler önüne serdi.

Kaynak: İHA