Genel

Trumptan NATOnun beyin ölümünün gerçekleştiğini söyleyen Macrona yanıt: Çok aşağılayıcı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un NATO’nun beyin ölümü ifadesine tepkiler devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, “NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemek çok aşağılayıcı” ifadelerini kullandı.

“BU TARZ AÇIKLAMALAR TEHLİKELİ”

Trump, NATO’ya enihtiyaç duyan ülkelerin başında Fransa’nın geldiğini belirterek, “Bu tarz açıklamalar çok tehlikeli” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İYİ İŞ ÇIKARIYOR”

Trump ayrıca, “Türkiye’yle iyi ilişkilerimiz var. Yeterince uzun süre sınırlarında kaldık, artık sınırlarından çekildik. İyi iş çıkarıyorlar” dedi.

ERDOĞAN: SEN ÖNCE KENDİ BEYİN ÖLÜMÜNÜ KONTROL ETTİR

Erdoğan, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’açıkarak, ”Sayın Macron önce sen kendi beyin ölümünü birettir” demişti.

NE OLMUŞTU?

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak ABD ve Türkiye’nin tutumunu eleştirerek “NATO’nun beyin ölümüne tanık oluyoruz” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Cumhurbaşkanı Erdoğan dayanıt vererek, “Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Macron, bak Türkiye’den sesleniyorum, NATO’da da söyleyeceğim, önce sen kendi beyin ölümünü birettir” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Kamu bankalarından İşe Devam Kredi Desteği projesi

Macron’un bu ifadeleri NATO ülkelerini rahatsız etmiş, Almanya Başbakanı Merkel’den de yanıt gecikmemişti. Gerginliği başlatan bu sözlerin, NATO Zirvesi’nde de ittifakın geleceğiyle ilgili tartışmalaraolabileceği düşünülüyor.

NATO ZİRVESİ LONDRA’DA

4 Nisan 1949 yılında kurulan Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nün (NATO) Liderler Zirvesi İngiltere’ninsahipliğinde başkent Londra’da, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yöneteceği konferans ile başlayacak. Akşam saatlerinde ise liderler, Kraliçe 2’inci Elizabeth’in düzenlediği akşam yemeğine katılacaklar.

4 Aralık Çarşamba günü ise sabah liderlerin el sıkışma törenleri olacak ve aile fotoğrafı çekilecek. Liderlerin katılacağı toplantının ardından zirve, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in basın toplantısıyla sona erecek.

ERDOĞAN DA ZİRVEDE

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da bulunacağı heyet eşlik edecek.

Sıradaki Haberi Oku  Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik davada Alparslan Kuytul tahliye edildi

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, liderler toplantısında NATO topraklarına yönelik, terörizmtüm tehdit ve imtihanlar karşısında birlik ve dayanışma içindeedilmesiyle, Avrupa-Atlantik ahenginin öneminin teyit edilmesi planlanıyor.