1 sene önce
1 sene önce

Türk narenciyesi ilk kez Uruguay pazarına giriyor

Mersin’de bir firma yapılan anlaşma neticesinde Türk narenciyesini ilkUruguay’a ihraç ediyor.Latin Amerika ülkesi Uruguay’a gönderilecek narenciye ürünlerinin 25 tonu tesislerde özenle hazırlanarak yola çıktı. Aralık ayı ortasına kadar75 ton narenciye ürünü Uruguay’a ulaştırılmak üzere deniz yoluyla yola çıkacak. İhraç edilecek ürünler içinde coğrafi işaret tescilli Erdemli Lamas limonu ile yörede yetiştirilen greyfurt ve portakal da bulunuyor.

“GURURUNU YAŞIYORUZ”

İş adamı Hasan Bulduk Uruguay’a narenciye ihracatı yapan ilk firma olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Firmalarının yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Bulduk, “Ağırlıklı olarak ihracatımızı Avrupa’ya yapıyoruz. Ayriyeten Rusya, Ukrayna ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkelerineyapıyoruz. Uzak Doğu ülkelerine de ihracata başlamış bulunmaktayız. Türkiye’de ilkUruguay’a narenciye ihracatı yapan firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Uruguay’a bütün narenciye çeşitlerini gönderiyoruz. Limon, greyfurt, portakal başta olmak üzere bütün çeşitleri gönderiyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Cerenin katilinin olaydan bir gün önce Ordu Ticaret Borsasının güvenlik görevlisinden para istediği ortaya çıktı

“TÜRKİYE’NİN ÜRÜN KALİTESİ YÜKSEK”

Ürün kalitesinin oldukça yüksek olduğunueden Bulduk, “Türkiye’deartık eskisi gibi değil,gayet iyi. Gelişmiş ülkelerin ürünleriyle yarışır durumdayız. İspanya, Arjantin, Mısır, bu ülkelerle rahatlıkla yarışabilecek kalitede ürünler üretiyoruz. Önümüz açık,ki hükümetimiz önümüzü açsın, ihracatçıların önünü açsın. Ulaşamayacağımız hiçbir nokta kalmayacaktır” diye konuştu.

“DÜNYAYA AÇILMAMIZ GEREKİYOR”

Hedeflerindepazarların bulunduğunu aktaran Bulduk, “Uruguay’a daha yeni ürün göndermeye başladık. Daha ürünlerimiz de varmadı. O bölgelere,yerlere dahaağırlığımızı vermek istiyoruz. Çünkü narenciye sektöründe yakın pazarlar ürün fazlalığını taşıyamıyor. Önümüze artık hedefimizi koyup dünyaya açılmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Firma tarafından Aralık ayı ortasına kadar75 ton narenciye ürünü deniz yoluyla Uruguay’a gönderilecek.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.