slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Türkiye bu kızı konuşuyor! Türk bilim insanından gururlandıran başarı

Azim ve tutku ile hayallerinin peşini bırakmayan Berfin, 17 yaşındayken NASA‘ya mektuplar yazmaya başladı. Henüz 16 yaşında uzayla ilgili araştırmalar yapan Berfin, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak.

Mardin‘in Nusaybin ilçesinde oturan vebilimlerineduyan 17 yaşındaki Berfin Dağ, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) çalışabilme hayaline kavuşmak için valilik ve ailesinin desteğiyle çalışıyordu. 2016 yılında Anadolu lisesini bitiren ve üniversite sınavına hazırlanan Dağ, astrobiyolog olma ve NASA’da çalışabilme hayalinin peşinden koştu.

HAYALİ GERÇEK OLUYOR!

Yıllar önce NASA’ya yazdığı mektuplar, inadı ve hayalinin peşinden koşma tutkusu haberlereolan Berfin, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında bugün araştırmalarının poster sunumunu yapacak.

Türkiye‘de gerçekleştirilen ilk astrobiyoloji konferansı olan etkinliğin ilki 17 Kasım 2017’de, ikincisi ise 18 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenmişti. Organizasyonun amacı, astrobiyolojinin Türkiye’de tanınır hale gelmesini sağlamak, bu alanda yapılan çalışmaların sunulabileceği, çalışma yapaninsanlarının bir araya gelebileceği ve bilimseverlerle buluşabileceği bir ortam hazırlamak.

Sıradaki Haberi Oku  Ankarada ücretsiz toplu taşıma uygulaması askıya alındı

SOSYAL MEDYADA YANKI UYANDIRDI

Berfin’in müjdeli haberi verdiği tweeti binlerce retweet(yeniden yayınlama) alırken 30 bindenda beğeni aldı. Berfin müjdeli haberi, “Yıllar önce Mardin’de 16 yaşında bir kız vardı, astrobiyolog olacağım diye NASA’ya falan yazıp duruyordu. O kız yarın ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak, NASA’ya attığı mesajlara döneninsanının ise haftaya Mardin’de konferansı var” ifadeleriyle duyurdu.

NOBEL ÖDÜLLÜ PROF. DR. SANCAR’I ÖRNEK ALIYOR

YıllarAA’ya verdiği söyleşide; sitede projelerle ilgili yarışma düzenleneceğini ve dereceye girenlerin NASA’ya gönderileceğini bildiren Dağ, “Bu şekilde Türkiye’de üretilen bütün projelerin NASA’dan değerlendirilmesini sağlayacağız. Fikirlerin Türkiye içerisinde çürümesini engelleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’a çok özendiğini, onun gibi başarılı olmak istediğini anlatan Dağ, “Başarılı olursam Dünya Dışında Canlı Yaşamı Araştırma Projesi’nde yer almak istiyorum. Hem hedefime ulaşmak hem de benim gibi hedefi bulunan insanlarave yardımcı olmak için çalışıyorum.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Amnezi nedir

Haber Videosu: Türkiye bu kızı konuşuyor! Türkinsanından gururlandıran başarı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri