slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Türkiyede ilk kez Malatyada üretilen mor ekmeğe ilgi artıyor

Japonya‘daolarak tüketilen ve Türkiye‘de İstanbul Üniversitesi, Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin 12 yıllık araştırmaları sonucu Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen mor ekmek, Türkiye’de ilkMalatya‘da bir ekmek fırınında üretilmeye başlandı.

Yaklaşık 3 ay önce üretilmeye başlanan mor ekmeğin faydalarını duyan Malatyalıların ilgisi her geçen gün artarken, unlu mamulleri firması mor ekmeğin yanı sıra birçok üründe de antosiyanin maddesini kullanmaya başladı.

LİMON SIKINCA KIRMIZIYA DÖNÜYOR

Mor meyve ve sebzelerin renk pigmentlerinden alınan antosiyanin maddesinin hamura katılımı ile ortaya çıkan mor ekmeğin faydalarını anlatan Gıda Mühendisi Onur Palut, tüketicilere merdiven altı üretimler konusunda da önemli uyarılarda da bulundu. Mor ekmeğin sahtelerinden de kaçınılması gerektiğinieden Palut, “İster istemez bu konuda önümüzdemor ekmekler çıkacaktır. Bunu anlamanın enyolu, mor ekmeğe sıkılacak limon ile belli oluyor. Limon sıkılınca mor ekmeğimizin kırmızıya dönmesi ile ürünün gerçek olduğunu anlayabiliriz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Sektöründe Öncü Firma: Windowsan

“BİR DİLİM İHTİYACIMIZI FAZLASIYLA KARŞILAYACAKTIR”

Her insanın sağlıklı sürebilmesi için günde 2,5 mg antosiyanın kanında dolaşması gerektiğini dile getiren Palut, “Mor ekmekte 100 gramda 20 mg antosiyan bulunmaktadır, bu nedenle bir dilim mor ekmekbizim ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacaktır” şeklinde konuştu.

Mor ekmeğin, normal yaniekmek ile arasındaki farkı da anlatan Palut, tat olarak herhangi birolmadığınıfaydalarının saymakla bitmeyeceğini vurguladı.

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Malatya’da mor ekmek üretimi yapan firmanın çalışanı Abdulvahap Çatkın da mor ekmeği tam buğday unundan ürettiklerini belirterek, katkı maddesi kullanmadan mor ekmeği hazırladıklarını söyledi. Bunun tamamen bir ilaç olmadığının altını çizen Çatkın, mor ekmeğinin diyabet, tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiğinin bilindiğini söyledi.Mor ekmek tüketen vatandaşlar ise sadece renginin farklı olduğu belirterek, sağlıklı beslenme adına mor ekmeği her gün aldıklarınıettiler.

Sıradaki Haberi Oku  Komando dede, polise yakalandı

BAKLAVA, KURABİYE VE SİMİT GİBİ BİRÇOK ÜRÜN ÜRETİLİYOR

Mormiksten sadece ekmek üretilmiyor, aynı zamanda baklava, kurabiye, simit gibi daha birçok ürün vatandaşların damağında adeta eşsiz bir lezzet bırakıyor.

Antosiyan, serbest radikallerle savaşıyor. Kansere yakalanma riskini azaltan antosiyanin,ve karaciğer için detoks etkisi yaratıyor.

Antosiyanin, diğeröğeleri gibi vücudumuzda depolanmıyor ya da enerji olarak kullanılmıyor. Vücutta düzenleyici olarak görev yapıyor, organların ve hücrelerin daha rahat çalışabilmesine yardımcı oluyor.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri