slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Türkiyede Kara Cuma indirim gününde 4,7 milyar TL kartlı ödeme yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. BKM’den yapılan açıklamaya göre, her yıl tüm dünyada kasım ayının dördüncü perşembe gününden sonraki cumaya denk gelen ve Türkiye‘de “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, isimler de verilen “Black Friday” alışveriş festivalinde 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti.

CUMA GÜNÜ BÜYÜK HARCAMA YAPILDI

Perakendeciler, bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin enolduğu cuma günü yapıldığı görüldü.

29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı gününe denk gelen cuma ile karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken, bu artış, Türkiye’nin nakitsizhedefine doğru hızla ilerlediğinin önemli bir göstergesi oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Şehidin vasiyetiyle yeni doğan kızına İkranur ismi verildi

İNTERNETTEN ÖDEME REKORU

Verilere göre, 29 Kasım Cuma günü indirimlerin etkisiyle bir günde 2,6 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı ve bir günde enkartla internetten ödeme rekoru kırıldı.

29 Kasım’da kullanılan kartların yüzde 5’i, yani 130 bin farklı kartın ise ilkinternetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğini gösterdi.

EN YOĞUN SAAT DİLİMİ

İndirim gününde 4,7 milyar TL kartlı ödeme yapılırken, bu tutarın 1,4 milyar TL’si internetten ödemelerle gerçekleşti. Yani her 3 TL değerinde kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapıldı.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 44 artış gösterirken, kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı.

Sıradaki Haberi Oku  AK Partiden ayrılan Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlunun konuşma yaptığı dernekte görüntülendi

Kullanıcılar, alışverişe gecenin ilk saatlerinden itibaren başlarken, 29 Kasım Cuma günü internetten yapılan kartlı ödemelerin en yoğunlaştığı saat dilimi 14.00-16.00 oldu.

Bu saat aralığında tüm gün boyunca internetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 18’i, yani 5’te biri gerçekleşti. İnternetten ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi 16.00-18.00 olurken, ödemelerin gün içinde öğleden sonra yoğunlaştığı görüldü.

BLACK FRİDAY NEDİR, NE DEMEK?

ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilen bugün, mağazalar çok erken saatte açılır, geç kapanırlar ve oldukçaindirimlerle ürün satışı yapılır. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere’de de Black Friday günü vardır ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Albayraktan büyüme yorumu: Artarak devam ediyor

BLACK FRİDAY TARİHİ

Tarihte ilk1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedildi ve o günde Philadelphia’da, alışverişten dolayı meydana gelen trafik yoğunluğu ve zorlukları nedeniyle bu güne Black Friday denmiştir. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl Balck Friday’e katılan markalar arasında yer alıyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri