1 sene önce
1 sene önce

Türkiyenin ilk madenci korosu Ankarada konser verecek

Zonguldak’ta tamamı maden işçilerinden oluşan Zonguldak Madenci Korosu, 7 Aralık 2019 günü başkent Ankara’da konser verecek. Çeşitli yörelere ait şarkıların seslendirileceği konser ile madencilik kültürünün tanıtılması hedefleniyor.

KORO, EMEKÇİ MADENCİLERDEN OLUŞUYOR

Uzunmehmet’in taşkömürünü bulmasından bu yana geçen 100 yılı aşkıniçerisinde oluşan madencilik kültürü, sanat ile buluştu. 5 bini aşkın madencinin yaşamını yitirdiği Zonguldak’ta tamamı maden işçilerinin oluşturduğu Zonguldak Madenci Korosu, başkent Ankara’da konser verecek olmanın heyecanını yaşıyor. 16 maden işçisinden oluşan koro, Türk Halk Müziği ve çeşitli yörelere ait eserleri seslendirerek unutulmaz bir gece yaşatacak.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Ülke genelinde bir ilk olma özelliğini oluşturan koro, Türkiye Taşkömürü Kurumu Eğitim Tesislerindeprovasını gerçekleştirdi. Yaklaşık 4 saat süren provadahazırlıklar yapıldı. Eserleri seslendiren madenciler eğlenmeyi de unutmadı.

Sıradaki Haberi Oku  AK Partiden ayrılan Ahmet Davutoğlu, yeni partisini 16 Aralıkta ilan edecek

TAMAMI MADEN İŞÇİSİ

Koro çalışmalarını anlatan Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin; “Tamamı maden işçileri, büyük çoğunluğu değil hepsi madenlerimizde çalışan TTK personellerinden oluşan yeraltı ve yerüstünde çalışan arkadaşlarımızdan oluşuyor.

MAKSAT KÖMÜR KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK

Tabi Zonguldak deyince ilk akla gelen şey kömür. Kömür deyince Zonguldak geliyor. Bir kültürübu şehirde kömürün. Kültürü yaşatmamız gerekiyor. Biz Zonguldaklılar olarak bu kültürü biliyoruz. Bunları dışarıdaki insanlara da anlatmamız gerekiyor. Zonguldak’ın tanıtımına katkı sağlayacak madenci koromuzu bu sebeple bütün illerde gezdirerek buralarda konserler vererek etkinlikler yaparak tanıtmak istiyoruz. Hem madenciyi tanıtmak hem de madencinin emeğinin dışında kültürel yanının olduğunu da herkese gösterebilmeyi amaçlıyoruz. İnşallah bu çalışmalara başkentte başlıyoruz.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğan, bakanlarla telekonferans görüşmelerini paylaştı

YÜKSEK KATILIM BEKLENİYOR

Güzel bir konser olacak. 7 Aralık günü saat 19.00’da gerçekleşecek. Özellikle Ankara’daki Zonguldaklıların hepsini bekliyoruz. Çok yüksek bir katılım olacak. Bize gelen talepler o şekilde, Zonguldak’tan da gidenler olacak. Ankara’dan da katılanlar olacak. Böyle bir etkinliği Ankara’da başlatıp, yılbaşından sonra İstanbul’da aynı şekilde konserimiz olacak. Buna devam edeceğiz. Amacımız hem Zonguldak’ı, hem madenciyi hem de kömür kültürünü tanıtmak. Herkese anlatmak” diye konuştu.

KONSER ANKARA’DA, SAAT 19.00’DA

Geçen yıl Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen konserde adını duyuran Zonguldak Madenci Korosu, 7 Aralık 2019 tarihinde Ankara Yeni Mahalle’de bulunan Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde sahne alacak. Konser saat 19.00’da başlayacak.

Kaynak: İHA

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüse karşı minarelerden dua sesleri yükselecek
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.