Genel

Türkiyenin insani yardım için istediği 5. sınır kapısı talebine ABDden destek geldi

Amerika Birleşik Devletleri‘nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) aralık ayı dönem başkanı olarak düzenlendiği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye‘ye sınır ötesi yardımlar yapılmasına 2014 yılından berisağlayan ve bu yıl sonunda yenilenmesi gereken BMGK kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Craft, “Önümüzdeki 12 ay boyunca bu yardım kararını güçlü bir şekilde destekleyeceğiz. Türkiye‘nin beşinci bir sınır kapısı eklenmesi teklifini de destekliyoruz. Bu, artan insani ihtiyaçları karşılamak açısından çok önemli.” dedi.

YARDIMLARA OLANAK SAĞLAYAN KARARIN TARİHİ YIL SONUNDA SONA ERİYOR

Suriye’ye sınır ötesi yardımlarasağlayan karar, yıl sonunda sona eriyor ve yardımların devam edebilmesi için kararın BMGK’de uzatılması gerekiyor. Kararın yenilenmesine geçensıcak bakmayan Rusya, Çin ile veto hakkını kullanmayarak çekimser kalmış ve karar yenilenebilmişti.

Sıradaki Haberi Oku  At yarışları ertelendi

“İRAN’A BASKI DEVAM EDECEK”

İran’daki protestoları ve İran’ın bölgedeki “istikrarsızlaştırıcı” faaliyetlerini de değerlendiren Craft, “İran’a karşı kullanacağımız çokaraç var. Davranışları değişmedi. Yemen’e Suriye’ye Irak’a müdahale etmeye devam ediyorlar, her yerdeler.” diye konuştu.

Craft, İran hükümetinin halkına kötü muamelede bulunduğunu belirterek, “İran’a karşı kullanacak çokaracımızve kullanmaya devam edeceğiz. Maksimum baskı devam edecek.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA