slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Yedikleri turşuda nadir görülen bakteri nedeniyle yaşlı çift yoğun bakıma kaldırıldı

Zonguldak‘ta yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen çift “Clostridium Botulinum” toksini sebebiyle yaşam mücadelesi veriyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Doç Dr. Özcan Pişkin, zehrin sonönemli olduğunuetti. Pişkin, “Çok tehlikeli bir zehir. Bir gramının bile 1 milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir. Hatta sarin gazından 100 bin kat daha güçlü olduğu söyleniyor” dedi.

YEDİKLERİ KONSERVEDEN ŞÜPHELENİLİYOR

Çaycuma ilçesi Kayıkçılar Köyünde yaşayan Ramazan (55) ve Zuhriye Yıldız (54) çifti evde yedikleri turşu ve pekmezin ardından rahatsızlandı. Çift önce ilçedeki sağlık kuruluşuna başvurdu. Ardından BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne sevk edildi. Burada tetkikleri yapılan çift yoğun bakıma alındı. Yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen ve hastalıklarınaolduğu düşünülen ölümcül gıda zehirlenmesi olan ‘Botulizm’ nedeniyle hayati tehlikeleri süren çiftin tedavileri sürüyor.

‘NADİR GÖRÜLEN ÖLÜMCÜL ZEHİRLENME’

Bu tür zehirlenmeleringörüldüğünü aktaran Bülent Ecevit Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Doç Dr. Özcan Pişkin, bu tür zehirlenme vak’alarının konserve, fırında alüminyumda pişirilen patates,yapımı salça ve süt ürünleriyle bulaşabileceğini aktardı. Zehrin; sarin gazından bile 100 bin kat daha güçlü olduğunu aktaran Pişkin, “Geçen pazartesi günü Çaycuma Devlet Hastanesi’ndekiarkadaş bizleri aradı. Solunum sıkıntısı nedeniyle yatırdığını ve tanıyı koyamadığını, aynı şekilde eşinin de bir gün önce solunum sıkıntısı yaşadığını Zonguldak Merkezdeki özel bir hastanede mekanik ventilatöre (solunum cihazı) bağlı olduğunu söyledi. Biz de hastayı bize göndermesini istedik. Hasta bize geldikten sonra yaptığımız tetkik ve muayenede bizim normal sık gördüğümüz zehirlenme tablosuna benzemediğini anladık. Çünkü bütün tetkikler normaldi. Yine hastanın eşinin bir gün önceşikayetlerle Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine başvurduğunu öğrendik. Ulusal Zehir Danışma Merkezi ile irtibata geçtik. Yaptığımız görüşmeler, tetkikler neticesinde Klostriolim Botulinum mikrobununolduğu Botulinum toksini tanısını koyduk. Bu toksin oldukçagörülen yeryüzündeki en zehirli toksinlerden biri. Biz hızlı bir şekilde İl Sağlık Müdürlüğü’nü, Tarım İl Müdürlüğü’nü ve Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni alarma geçirdik. Geç kalmamıza rağmen Ankara’dan hızlı bir şekilde anti toksinini onaydan geçirttik ve tedaviye başladık. Ancak çokyanıt alamadık çünkü antitoksininedebilmesi için ilk 24 saatte müdahale edilmesi gerekiyor. Buna rağmen ısrarlı taleplerimiz doğrultusunda tedavisine başladık. Şuan karı koca yoğun bakımda tedavileri devam ediyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Müslüman olan ABDli şarkıcı Della Miles söylediği ilahiyle mest etti

“NEREDEN BULAŞTIĞINI BİLMİYORUZ”

Çiftin enne yediğini bilmediklerini ve yakınlarının söylemlerinden yola çıktıklarınıeden Pişkin, “Botulinum toksinigörülüyoryapılan çalışmalardakoşullarda iyi pişirilmemiş konservelerden bulaşıyor. Yine yapılan çalışmalarda alüminyum folyoda fırında pişirilmiş patateste,yapımı salçada, süt ürünleriyle bulaşabildiği biliniyor. Ülkemizde en çokısıda vepişirilmemişyapımı konservelerden bulaştığını biliyoruz. Hastamızın ne yediğini bilmiyoruz. Hasta yakınları net bir şeyetmiyorlar. Evde konserveleri varmışemin değiliz. Birde hasta yakınları deve sucuğu yediğiniettiler. Tarım İl Müdürlüğühakkında çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerine yer verdi.

“UYGUN ISI OLMADAN TÜKETMEYİN”

Kapağı şişen veya kapağı paslı olan konservelerin kesinlikle tüketilmemesi konusunda uyaran Doç. Dr. Pişkin, “Kapağı şişmiş ya da kapağı paslı konserveleri kesinlikle tüketmemelerini konservelerde renk değişimine uğramış kokusu değişmiş ürünleri tüketmemelerini ve bütün gıdalarıısıda pişirildikten sonra tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Literatür çalışmasında mevcut. Yine toplu yenen yemeklerden sonra Trabzon’da 24 vak’alık bir seri var. Yineşekilde 6 ailenin etkilendiği birvar. Çok tehlikeli bir zehir. Bir gramıverildiği takdirde 1 milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir. Hatta sarin gazından 100 bin kat daha güçlü olduğu söyleniyor” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Alışverişin En Ucuz Hali

“DOKTOR ŞÜPHELENİNCE ZEHİRLENME OLDUĞUNU ÖĞRENDİK”

Ramazan Yıldız‘ın kardeşi Osman Yıldız, yaşanan olayları gazetecilere anlattı. Yıldız, “Olay Perşembe günü akşam saatlerinde meydana geldi. İlk olarak Çaycuma’da özel bir polikliniğe sevk ediliyor. Karın ağrısı şikayeti diye serum takılıpgönderiyorlar. Sonraşikâyeti üzerine Çaycuma Devlet Hastanesine getirdim. Burada daserum takılıp filmleri çekildi. Doktor durumdan şüphelendi. Tetkikleri yapıldı. Enburaya sevk edildik ve zehirlendiğini burada öğrendik. Tedavileri burada devam ediyor. Ne yedikleri hakkında pek bir bilgim yok. Konserve kavanozu olarak turşu açmışlar. Birde kendi yaptığımız doğal pekmezden yemişler. Pekmezin kokusununolduğunu söyledilertamolarak bir şey bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan 2015-2017 yılları arasında saptanan 446 botulinum zehirlenmesi yaşandığı ve bu vak’aların 36’sının ölümle sonuçlandığı öğrenildi. İncelenen vak’alarda kapağı bozuk, çizik yada şişmiş konservelerin olduğu belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Suriyede 6 PKKlı terörist öldürüldü

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri