Prostat, rektumun hemen önünde, penis ve mesane arasında bulunan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Peki erkekte prostat büyümesi nedir? nasıl tedavi edilir? bunları bilmekte fayda vardır.

Prostat Büyümesi

Genellikle 60 yaş üstü erkeklerde görülen bir sağlık problemidir. Büyüyen prostat, idrar yolunu baskılamakta ve idrar akışını engellemektedir. Prostat büyümesinin bazı nedenleri vardır. En belirgin sebebi bening prostat hipertrofisidir. Diğer büyüme sebepleri ise prostat kanseri ve prostat enfeksiyonlarıdır. Yazımızda erkekte prostat büyümesi nedir? hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İdrara çıkma düzenindeki değişim, yaşam kalitesinde yaşanan olumsuzluklar ve alt idrar yolu problemlerini de beraberinde getiren prostat büyümesi önemli bir sağlık sorunudur. Erkeklerde prostat bezi mesanenin hemen altında bulunmaktadır. İdrarın mesaneden dışarı atıldığı üretra adı verilen kanalı çevrelemektedir. Erişkin bir erkekte prostat bezi ağırlığı 25-30 gram civarındadır. Prostatın görevi spermin sıvı kısmını üretmek ve orgazm sırasında bu sıvının dışarı atılmasını sağlamaktır. Şuan erkekte prostat büyümesi nedir? hakkında hazırlanmış yazımızı okuyorsunuz.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlıklı Olma Formülleri

Bir erkekte prostat bezi 40 yaşına ulaştıktan sonra büyümeye başlar. Bu duruma iyi huylu prostat hiperplazisi denmektedir. Prostat büyümesini durdurma veya eski haline çevirme gibi bir durum söz konusu değildir. Bütün sağlık problemlerinde olduğu gibi prostat büyümesinde de erken teşhis ve tanı tedavi uygulamalarını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Prostat büyümesinin tedavisinde geç kalınması durumunda böbrek yetmezliği, mesanede taş oluşumu, tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları gibi ikincil sağlık problemleri ile karşılaşılabilmektedir.Bu sorunlar da vega hap gibi içeriğin de etken maddesi sildenafil ya da tadalafil olan ürünler prostat büyümesini geciktirebilir.

Prostat Büyümesi Neden olur?

Erkeklerde prostat büyümesinin nedenleri tam olarak anlaşılamamış olsa da hormonal değişimlere bağlı ilerleyen yaşlarda gelişim gösterdiği yönünde tespitler bulunmaktadır. Erkeklerin vücudunda üretilen testosteron hormonunun yanı sıra az miktarda östrojen hormonu da üretildiği bilinmektedir. İlerleyen yaşlarda testosteron hormonunun üretiminde azalma neticesinde östrojen hormonu etkisiyle prostat bezinde büyüme geliştiği düşünülmektedir. Yazımızda erkekte prostat büyümesi nedir? konusunu okudunuz.

Sıradaki Haberi Oku  Yüzünüzdeki İfadeyi Güçlendirin

Prostat Büyümesinin Belirtileri

Gece sık sık uyanarak idrara çıkma ihtiyacı duymak,

İdrar yaparken ıkınma ihtiyacı duymak, kesik kesik ve zorlanarak yapmak,

İdrarını tam bolaltamamaya bağlı mesanede dolgunluk hissetme,

İdrar kaçırma,

İdrarda kan görme.

şeklinde belirtiler görülmektedir. Bu tarz hastaların bir kısmında prostat büyümesine bağlı idrara çıkmak zorlaşır. İdrar torbasının kapanmasına bağlı idrar geri gider ve böbreklerde taş oluşumu gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Prostat büyümesi ileri yaştaki birçok erkek için sorun teşkil edebilmekte olup vega 100 ürünü bu arahtsızlığı geciktirmek için etkili olabilir.

Prostat Büyümesinin Tedavisi

Prostat büyümesine yönelik teşhis yapıldıktan sonra belirtilerin durumuna göre hekim hemen tedavi uygulamayabilir. Hekim daha farklı komplikasyonların olup olmadığı konusunda rutin periyotlarda kontrole çağıranilmektedir. Belirtiler ağıtlaştıktan sonra ise hem tıbbi olarak hem de cerrahi olarak gerekli tedavi uygulanmaktadır.

Sıradaki Haberi Oku  Smok Rpm 40 Coil

Her erkek prostat ile ilgili hastalıklara yakalanma şansına sahip olduğu için dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında yeme içme alışkanlığı, düzenli egzersiz alışkanlığı ve düzgün tuvalet alışkanlığı gibi hususlar gelmektedir.