Sağlık

Minik Eymenin katilleri ilk kez hakim karşısına çıktı

İzmir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, eşini 2 buçuk yıl öncekrizinden kaybettiği öğrenilen 26 yaşındaki Mine Durak’ın, oğlu Eymen Sadık Durak’a iyi bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı üzerine geçen yıl eylül ayında harekete geçti.

Polis, uzun süre eve gelmeyenDurak’ı yakınlarının evinde buldu, küçük Eymen’e ise ulaşılamadı.

ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLI BİR ŞEKİLDE BULUNDU

Polise ilk önce çelişkiliveren Durak, ardından oğlunun, erkek arkadaşı tarafından dövülerek, öldürüldüğünü öne sürdü. Durak’ın gösterdiği yerde arama yapan polis, ağzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurunu açtığında poşet içinde, Eymen’in elleri ve ayakları bağlı cansız bedenini buldu.

Minik Eymen’in ölmeden öncekigörüntüleri İZLE

ANNE VE SEVGİLİSİ TUTUKLANDI

Eymen’in cesedi, otopsi ve DNA testi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Polis ekipleri,Mine Durak ile 38 yaşındaki sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.’yi gözaltına aldı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mine Durak ve Serkan Elçetin ‘canavarca hisle öldürme’ suçundan tutuklandı. E.E. ise adlişartıyla serbest bırakıldı.

İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ

Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame, 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. Davanın görülen ilk duruşmasına, tutuklu sanıklar ve avukatlarının yanı sıra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü avukatı Neslihan Ersoy ile tanıklar katıldı. Duruşmada, Mine Durak ve Serkan Elçetin, savunmalarını yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Dijital hemşireliğin sağlıkta mesafeleri kaldırması hedefleniyor

“ARAÇTAN BAĞRIŞMA SESLERİ DUYDUM, DÖNDÜĞÜMDE SESSİZDİ”

Çeşme’ye gittiklerini ve olayın İzmir’e dönerken meydana geldiğinieden Mine Durak, “Yoldaihtiyacı için durduğumuz sırada araçtan ayrıldım. Bu sırada araçtan bağrışma sesleri duydum. Döndüğümde oğlumun hareketsiz şekilde yattığını gördüm. Eymen’in öldüğünü anladım. Serken Elçetin ‘Susması için eliyle ağzını kapattım, kapatır kapatmaz bu hale geldi’ dedi. 2 gün boyunca cesedi araçta tutup, saklayacak yer aradık. Daha sonra bulduğumuz çukura koyup üzerine tuğla yığdık. Serkan beni tehdit edince de olayı polise anlatmadım. Serkan, olaydanönce Eymen’e, ‘bağırıyor’ diye kızmıştı. Ben de bu sırada tuvalete gitmiştim. Geldiğimde Eymen’eteneffüs yapmaya çalıştım. Hatta Serkan, ‘Bu çocuk bayılmış’ dedi. Ben tuvaletteyken olduğu için ne şekilde öldüğü konusunda bilgim ve görgüm olmadı. Ama Serkan bana ‘Maden suyu içerken öldü diyelim’ demişti.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yüzünüzdeki İfadeyi Güçlendirin

“EYMEN’E CİNSEL İSTİSMARDA BULUNUYORDU”

Mine Durak, minik Eymen’in daha önce Eskişehir’deki akrabalarında 1 yıl kadar kaldığını belirterek, “Ancak ben özlediğim için onugetirdim. Onu elimdenalınacak korkusuyla polise de teslim edemedim. Serkan, hem Eymen’i hem de beni sürekli dövüyordu. Ayrıca, Serkan’ın Eymen’e cinsel istismarda bulunduğunu gördüm.” dedi.

“ELLERİNİ VE AYAKLARINI BASKIYLA BAĞLADIM”

Eymen’in ellerinin ve ayaklarının öldükten sonra bağlandığını belirten Mine Durak, “Bunu ben yaptımSerkan’ın baskısıyla yaptım. Serkan onu gömecek yer bulamadığı için de 2 gün araçta gezdik. Ormanlık alanı benimettiğimi söylemişben İzmir’i bilmem.” diye konuştu.

“ÇOCUĞUN BOĞAZINDAN SES GELMEYE BAŞLADI”

Serkan Elçetin ise Durak’ın kendisi hakkında söylediklerini yalanlayarak, “Çeşme’den dönerken, Ilıca’yı geçtikten sonra çocuğun boğazından ses gelmeye başladı. Ben Mine’ye, ‘Çocuğa bak, boğazında bir şey kalmış olabilir’ dedim. Aracı sol tarafa çektim. Kendisi Eymen’i alıp, bendenistedi. Araçtaolmadığı için sol yanımda bulunan sodayı açıp verdim. Kendisi orta kapıya oturdu ve Eymen’i parmağıyla kusturmaya çalıştı. Sodayı benden aldı, aşağıya indiler ve 3-4 dakika sonra döndüler. Çocuk kucağında baygın şekilde geldi, içeriye koydu. O arada, ‘Çocuk yaşamıyor’ dedi. O anın heyecanı ve korkusuyla basiretim bağlandı. ‘Çocuk öldü, İzmir’edönelim hemen’ dedim. Döndükten sonra evden valizleri aldı. Çocuğun gömülme sürecinde ben araçtan hiç inmedim. Mine gömülme işini yaptı. Kürek ve kazmayı dedemden almıştım ve bunu daha önce almıştım, Eymen için değil. Eymen’in ölümüne herhangi bir şekildeolmuş değilim.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Hair Transplant Turkey Before and After

“CİNSEL İSTİSMARDA BULUNMADIM”

Serkan Elçetin, Eymen’e cinsel istismarda bulunmadığını belirterek, “Ben ne Eymen’i, ne de annesini dövmüyordum. Hatta Eymen, annesi sürekli onu dövdüğü için benimleişe gelmek istiyordu. Annesinin oturduğu evin kapıcısına da sürekli annesinin kendisini dövdüğünü söylemişliği var. Mine Durak, İzmir’i bilmediğini söylüyor. İzmir’de gezmediği yer kalmamıştır. İnternete girmediğini söylüyor,sosyal medyada günde 15-16 saat geçiriyor. Çocuğun ellerini kollarını bağlayan da gömen de kendisidir.” dedi.

ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.