1 sene önce
1 sene önce

Ali Koçtan TFF, MHK ve VAR isyanı!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün resmi yayın organlarından Fenerbahçe Dergisi’nin 202 numaralı Aralık 2019 sayısındaki başyazı kaleme aldı.

Ali Koç,dönemde Fenerbahçe’nin aleyhinde olduğunu belirttiği hakem ve VAR kararlarına vurgu yaparken, Türk futbolundaolmadığını savundu ve sarı-lacivertlilerin bu yaşananlara rağmen hedefinden sapmayacağınıetti.

Ali Koç’un yazısındaki ifadeler şu şekilde;

“Sevgili Fenerbahçeliler,

Dergimizin Aralık sayısı için çalışmalarımızı yaparken; sizlere kulübümüzün gündemine dair görüşlerimi paylaşacak, önümüzdeki dönemle ilgili hedeflerimiziedecektim.

Ancak sezonun ilk haftası itibariyle başlayan, Süper Lig Cemil Usta Sezonunun 13. haftasında deplasmanda Göztepe ile oynadığımız karşılaşmadanoktasına gelen endişelerimiz, hakem hataları, MHK tutum ve davranışları, futbolun en üst merci olan Türkiye Futbol Federasyonu‘nun tüm gelişmelerekalması, gündemimizi sadece ve sadece futbola odakladı.

Ülke futbolunun, henüz 13. haftada, adil rekabet ortamının sağlanamadığı ve dolayısıyla sisteme güvenin endişe verici seviyeye geldiği konusunda, neredeyse kamuoyunun tümü, hemfikir duruma gelmiştir.

“BİZ ADALETE VURGU YAPTIKÇA…”

Göreve geldiğimiz günden bu yana her fırsatta zaten güven eksikliği olan futbol ortamında daha iyi şartların sağlanması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu alacağımızı net ve sarih bir şekilde belirtmiştik. Ancak biz adalete vurgu yaptıkçaFenerbahçe özelindeki tutum, davranış ve kararlar her geçen gün daha da kötüye gitti.

Geldiğimiz noktada, ilgililerin kendilerini sorgulamadığı, bu çarpık duruma çeşitli bahanelerle sahip çıktığı, sorunlara çözüm üretmediği ve bir pozisyon almadığı takdirde sistemin kangren olması kaçınılmazdır.

Sıradaki Haberi Oku  Şampiyonlar Liginde haftanın oyuncusu belli oldu

“AYRICALIK TALEP ETMEYECEĞİZ”

Birdaha vurgulamak istiyorum; Fenerbahçe hiçbirve koşulda bir ayrıcalık talep etmemiştir, etmeyecektir.

Ancak Türkiye Futbol Federasyonu kararlarından başlayarak hakem atamalarında, hakem kararlarında ve VAR uygulamalarında standartların yakalanamaması karmaşayaolmaktadır.

Biz, Fenerbahçe olarak dile getirdiğimiz bu durumu, soyut iddialara dayandırmanın ötesinde haftalardır yaşadığımız somut örneklerle anlatıyoruz.

“KOMUT NİTELİĞİ Mİ TAŞIYOR?”

Mesela; sezon başından itibaren kazandığımız maçların hakemlerinin bir sonraki hafta görev alamaması, puan kaybettiğimiz maçların hakemlerinin ise bir sonraki hafta görev alıyor olması gerçeği kesinlikle tesadüfle açıklanamayacağına göre bunun sebebi nedir?

Ligin 10.haftasında, tartışmalı hakem kararlarıyla gündeme damgasını vuran Trabzonspor-Göztepe, BTC Türk Malatyaspor-Kasımpaşa ve Kayserispor-Fenerbahçe maçlarının ardından iki maçın hakemine görev verilmezken hatalı kararlarıyla puan kaybımızaolduğu kamuoyu tarafından da kabul edilen maçımızın hakemi, bir hafta sonra görev almıştır.

Busüreçlerinin mantıkla açıklanabilecek bir durumumıdır yoksa hakemlere bir mesaj hatta açıkça bir komut niteliği mi taşımaktadır?

“ÇİFTE STANDART GÖZLER ÖNÜNDE”

Malatyaspor maçında kazandığımız penaltıda, rakibimizin kalecisi önde olmasına rağmen penaltıedilmez, pozisyon incelenmezken; Göztepe maçında rakibimiz penaltı atışını kaçırdığı ve akabinde gerçekleşen atağımızın takımımızın golüyle sonuçlandığı durumda VAR’a gidilerek golümüz iptal edilmiş, penaltı tekrarlanmıştır.

Başlı başına butüm kamuoyunun da kabul ettiği gibi, vurguladığımız çifte standartı gözler önüne sermektedir.

“SKANDALA DAVETİYE ÇIKARACAK POZİSYON”

Ancak bu iptal kararını veren gözler, kalecinin ihlalini görmekte başarılı oldukları kadar penaltıyı kullanan futbolcunun penaltı atış prensiplerine aykırı olarak hareketini keserek duraklama sonrası vuruşunu gerçekleştirdiğini görmezden gelmiştir.

Sıradaki Haberi Oku  Bordeaux, maça gelmek isteyen taraftar için okuluna izin mektubu gönderdi

Hâlbuki bu kadarinceleme imkânı bulunduğunda, bu detay tespit edilmiş olsa, süreçteki ilk ihlal olan bunedeniyle, penaltınınedilmemesi sonucuna ulaşılmalıydı. Yani yaşanan çifte standart müteakip iki haftada iki penaltı atışında farklı uygulamalar yapılmasından da öte, aynı atış sırasındaki ihlaller bakımından dahi göze çarpmaktadır.

Aynı maçta takımımızın 2. golünde yaşananlar ise skandala davetiye çıkaracak niteliktedir.

“İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUMUN NE KADAR GARİP OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Zira ekranları başında maçı takip eden futbolseverlerin ve spor yorumcularının dahi ilk bakışta ve kolaylıkla ofsayt olmadığını gördüğü pozisyonda, VAR’ın tam 4 dakika 17 saniye boyunca pozisyonu incelemesine mantıklı bir açıklama bulamıyoruz.

Avrupa’daki örneklerinde IFAB verilerine göre BBC’nin derlediği VAR kararlarına yönelik haberde normal20 saniye, eğer hakem kenaraedilerek izlenmesi talep ediliyor ise 60 saniyede pozisyon karara bağlanmaktadır.

Bu veriler içinde bulunduğumuz durumun, ne kadarolduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

“HİÇBİR AÇIKLAMADA BULUNULMAMASI TUHAF BİR DURUM”

Buradan tarafımızca çıkarılan mesaj; VAR sisteminin, pozisyon Fenerbahçe’nin lehine iken başka, Fenerbahçe’nin aleyhine olduğunda ise bambaşka şekilde kullanıldığıdır.

Hakem atamaları, kararları, VAR uygulamaları toplamında büyük resimde görünen; Türk futbolunda adil rekabet ortamınaverecek, çelişkili ve kararların uygulandığı gerçeğidir.

Ligin genelinde yaşanan, vahim tartışmalara yol açan durumlar artık açıklamaya muhtaç hale gelmiştir.

Sıradaki Haberi Oku  Semih Özsoydan maç sonunda sert tepki: Fenerbahçe bu oyunların üstesinden gelir

Fenerbahçemizinhatası iddiası olduğu maçtan sonra henüz herhangi bir savunma dahi yapılmamışken gazetelere demeçler veren MHK Başkanı’nın, 13 haftalık süre boyunca ligin genelinde yaşanan tüm tartışma ve sorgulamalara dair hiç bir açıklamada bulunmaması bir başkadurumdur.

“BU GELİŞMELER BİZİ HEDEFİMİZDEN SAPTIRMAYACAKTIR”

Futbolumuzun içerisinde bulunduğu bu ortamda, Fenerbahçe için kurallar sanki farklı uygulanmakta, verilen kararlarda hiçbir objektif kıstas aranmamaktadır.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak maksadını tahmin etmekte zorlanmadığımız bu gelişmeler bizleri hedefimizden saptırmayacaktır.

‘Zor oyunu bozar’ mantığıylaedenler varsa buradan birdahaetmek istiyoruz ki;

Fenerbahçe camiası haklılığından aldığı güç ile bu sistemin karşısında duracak, değiştirmek için gereken her türlü gayreti gösterecek ve futbolda adil rekabet isteyen diğer kulüplerlesonunda başarılı olacaktır.

TARAFTARA ÇAĞRI…

Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi olarak, bu yanlış sistemin düzeltilmesine yönelik adımları geçmişte olduğu gibi bugün ve yarında aynı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz.

Burada bizler bu mücadeleyi verirken 7’den 70’e tüm camiamızdan beklentimiz, kulübümüzün arkasında herolduğu gibi büyük bir güç olarak durmaya devam etmeleridir.

Ve bununlabirdaha belirtmek isterim ki, taraftarlarımız Fenerbahçe için sadece rakiplerle değil görünen-görünmeyen rol sahipleriyle mücadele ettiğimiz bu lig maratonunda, enşekilde takımımızın yanında olmalıdır.

Fenerbahçe en umutsuz, engörünen anları dahi camiasının desteği ile bir milada çevirmeyi bilmiş; bir değil bin, bin değil milyonlar olmuş ve Sarı Lacivert’i en güzel başarılara ulaştırmıştır. Yine öyle olacaktır!”

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.