slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Munzur Üniversitesinde üretilen otomobil, 1 lirayla 100 km yol katediyor

Munzur Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde okuyan öğrenci ve öğretim görevlileri 4,5 aylık bir çalışma sonucu ‘Hızır’ ismini verdikleri elektrikle çalışan ve saatte 70 kilometre hız yapabilenüretti. 54 bin liraya mal olan ‘Hızır’ otomobili, 100 kilometrede 1 lira 2 kuruşluk lira enerji harcamasıyla, Türkiye‘nin en tasarruflu aracı olarak belirlendi.

“TEK BATARYAYA 200 KİLOMETRE GİDEBİLİYOR”

‘Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ve Elektrik-Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bilgin Zengin, düzenledikleri basın toplantısıyla ‘Hızır’ı tanıttı. Rektör İpek, ‘Hızır’labataryayla 200 kilometre yol gittiğiederek, “Türkiye’nin ekonomik bütçeyi yormayan aracıdır diyebiliriz. Tek bataryaya 200 kilometre gidebiliyor. Biz elektronik araç teknolojisini gerek ilimizde gerek ülkemizde yaygınlaştırma isteğimizden biri fosil yakıtlar dünyada terk edilmeye doğru gidiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları sistemleri sonrevaçta” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Netflix, şifresini arkadaşları ve ailesiyle paylaşan kullanıcılar için harekete geçti

“54 BİN TL MALİYETLE TAMAMLADIK”

Elektrik-Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bilgin Zengin ise otomobile Hızır Aleyhisselam’dan esinlenerek ‘Hızır’ isminin verdiklerini söyledi. Zengin, “Munzur Üniversitesi olarak gençlerimizeverilirse neler yapılabileceklerini göstermek adına Hızır isimli aracımızı yaklaşık 4,5 aylık süre içerisinde 17 kişilik bir ekiple 54 bin TL maliyetle tamamladık” diye konuştu.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri