2 sene önce
2 sene önce

Twitter, siyasetle ilişkili reklamları yasaklıyor

Twitter kurucusu ve CEO‘su Jack Dorsey, platformdaki siyasetle ilişkili reklamları 22 Kasım itibarıyla durduracaklarını açıkladı.

Sadece insanlarıvermeye teşvik etmek gibi siyasetle ilişkili farklı içerikteki reklam kampanyalarınaverileceğini söyleyen Dorsey, bu kararın bütün dünyada devreye gireceğini belirtti.

Bu kararı ve nedenlerini birtweetle açıklayan Dorsey, “Siyasi mesaj kazanılmalıdır, satın alınmamalıdır” dedi.

Twitter’ın bir numaralı ismi olan iş adamı, “bir siyasi mesajın insanlaratakip edeceklerini seçtiklerivepaylaşımlarla ulaştığını, ancak bu mesajlarınile ulaştırılmasının karar mekanizmasını ortadan kaldırdığını ve zoraki biraldığını” söyledi.

“KARARIN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE ALAKASI YOK”

Bu kararınözgürlüğü ile ilişkili olmadığını belirten platform kurucusu,zeka teknolojisi kullanılarak görüntülerin manipüle edilmesi anlamına gelen “deepfake” videolara işaret ederek, milyonlarca insanın hayatını etkileyen siyasetin teknoloji ile gün gettikçe manipülasyona daha açık bir hale geldiğini de dile getirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Yazılım Şirketi

Halihazırda bütün internet dünyasının bu sorunlarla mücadele ettiğini belirten Dorsey, bir de bu kampanyalardanalarak bu sorunları katmanlaştırmanınolduğunu söyledi.

FACEBOOK’UN ZITTI BİR ADIM

Dorsey, “İnsanlara yanlış bilginin yayılmaması için mücadele ettiğimizi söylüyoruz ancak bundanaldığımızda sanki birolmuyormuş gibi bir imaj çizmek istemeyiz” dedi.

Bu açıklama Twitter’ın politikasındaki büyük bir değişime işaret ediyor. ABD’deki 2016 seçimleri süresince platform etiketler ve tweetlerle kampanyalar için yeni hedefleme seçenekleri sunmuştu. Ancak bunun sonucunda Rusya merkezli trol kampanyalarının hedefi haline gelmişti.

Diğer yandan bu karar, Facebook’un da politikasına tam karşı bir tutum içeriyor. Enolarak Facebook, yanlış bilgiler içeren siyasi kampanyalara müdahalede bulunmayacaklarını açıklamıştı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey

Sıradaki Haberi Oku  Dosya Transferinde Bir İlk

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu kararlarını, “Gerçeğin erozyona uğramasından korksam da çoğu insanın teknoloji şirketlerinin yüzde yüz doğru olduğuna inandığı şeylerin paylaşılabildiği bir dünyada yaşamak istediğini sanmıyorum” diyerek savunmuştu.

Facebook, neyin doğru neyin yanlış olduğuna kullanıcıların karar vermesi gerektiğini vurgulamıştı.

ABD’de Demokratların 2020’de düzenlenecek seçimlerdeki başkanadaylarından olan Elizabeth Warren ise bu politikayı eleştirerek bu kararın saçmalığını göstermek amacıyla Facebook’a yanlışlarla dolu bir reklam verdi.

TİKTOK DA YASAKLADI

Twitter kurucusu Dorsey’nin bu açıklaması, ABD’de 2020 yılında düzenlenecek başkanlık seçimlerine yönelik olarak siyasi kampanya yarışının hızlanmaya başlayacağı bir dönemin öncesinde geldi.

Ekim ayınında başında Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok da siyasi içerikli kampanyalara yer vermeyeceğini açıklamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Roblox Yükle

Silikon Vadisi şirketleri, başta Facebook olmak üzere özellikle seçim zamanı yanlış bilgilerin dolaşıma girmesi dolayısıyla eleştiriliyor.

Özellikle ABD’de 2016 yılında düzenlenen başkanlık seçimi döneminde Rusya merkezli şirketler tarafından çok sayıda Amerikan siyasetiyle ilgili içeriğin siteye yüklendiği eleştirileri yöneltilmişti.

Facebook, 2017 yılında yaptığı açıklamada iki yıl içinde Rusya merkezli operasyonlar kapsamında Amerikan siyasetiyle ilgili olarak gönderilen 800 bin mesajın 126 milyon Amerikalı’ya ulaştığını belirtmişti.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.