slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Uzayda, 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretilip Dünyaya gönderildi! İnsanlık için umut olacak

Deney tüpü içinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen et hücreleri, Rus kozmonotlar tarafından yazıcıdan çıkarılarak biftek haline getirildi. Uzmanlar İsrailli bir şirketin geliştirdiği teknolojinin denendiği bu projenin, dünyanın her yerinde et üretimi yapılabileceğini kanıtladığını söylüyor.

HÜCRELER, DENEY TÜPÜNE KONULDU

Aralık 2018’den bu yana laboratuvar ortamında et üreten Aleph Farms adlı şirketin ineklerden aldığı hücreler, etindeğerini artıran bir suylabirtüpüne konularak 25 Eylül’de Soyuz MS-15aracıyla Kazakistan’dan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

KAS DOKUSUNA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

400 kilometrelik yolculuktan sonra istasyona ulaşan hücreler, Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions adlı Rus şirketinin ürettiği manyetik yazıcıyladokusuna (et) dönüştürüldü.

AY VE MARS’TAKİ İLK KOLONİLERE PROTEİN

Rus kozmonotların denemediği et, 3 Ekim’de Dünya’ya gönderildi. Eti deneyenler, ortaya çıkan ürünün hoş bir tadı olduğunu, geleneksel biftekle aynı tat ve kıvama sahip olduğunu söylüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Mp3 Dönüştürücü

3D Bioprinting Solutions’un proje müdürlerinden Grigoriy Şalunov, Business Insider dergisine “Bukonseptimizin geçerliliğini güçlü bir şekilde kanıtlıyor” dedi.

Şalunov, gelecekte uzayın derinliklerinde yapılacak yolculuklar ve Ay ile Mars’taki ilk kolonilere protein kaynağı sağlamayı umduklarını söyledi.

NASA’DAN UZAY BAHÇESİ PROJESİ

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2015’teortamda marul üretilmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay’ın yörüngesinde dolaşacak biristasyonunda marul, çilek, havuç ve patates üretilecek birbahçesi yaratma projesi üzerinde çalışıyor.

Haber Videosu: Uzayda, 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretilip Dünya’ya gönderildi! İnsanlık içinolacak

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri